Dřevěné číslice

Dřevěné číslice aneb matematika hravě

  • Matematika se dá učit nudně, ale také zábavně. 
  • Základy počítání se děti mohou naučit formou hry.
  • Vyzkoušejte dřevěné číslice a přesvědčte se, že opravdu fungují.

Když naši Marky začaly zajímat číslice, dívala jsem po různých pomůckách na jejich procvičování. Když jsem na e-shopu Zabav dítě zahlédla dřevěné pohyblivé číslice v praktické krabičce, bylo jasno. Pomůcka nám dobře slouží. V tomto článku vám ukážu, jak se s ní dá pracovat.

Vyzkoušejte také dřevěnou pohyblivou abecedu.

Sada obsahuje číslice 0-9 z topolové překližky. Každé číslo kromě jedničky je zde zastoupeno čtyřikrát, jedniček je osm. Kromě číslic je v dřevěné krabičce také dostatečné množství matematických znamének včetně závorek. Dřevěné číslice jsou vhodné pro děti předškolního a mladšího školního roku. Můžete s nimi procvičovat poznávání číslic, zápis číslic i samotné počítání.

U naší Markétky se číslice osvědčily především v kombinaci s kostkami Lego Duplo. Tvořily jsme příklady a Marky podle nich stavěla komínky s příslušným počtem kostiček a ty potom sčítala. Stejným způsobem se dá i odčítat.
S Martínkem jsem zkoušeli násobení a dělení. Vysvětlovala jsem mu princip těchto početních operací a graficky jsem mu je znázorňovala na papíře.
Číslice jsou vyrobeny z překližky silné 5 mm, takže jsou hodně pevné a dobře se s nimi manipuluje. Dají se dobře také obkreslovat nebo je můžete s dětmi poznávat podle hmatu se zavřenýma očima. Můžete je také použít pro „počítací“ Messy Play.

Kterou z aktivit byste si s dětmi vyzkoušeli?