Pohyblivá ABECEDA a DIY šablony

POHYBLIVÁ ABECEDA je skvělou pomůckou pro děti, které se učí číst a psát. Jedná se o sadu  dřevěných písmen české abecedy včetně diakritiky. Dlouho jsem ji chtěla dětem pořídit, ale odrazovala mě cena. Až jsem narazila na sady abecedy, které v porovnání s ostatními vychází na polovinu. Pojďte se podívat do článku.

Pohyblivá abeceda

Moje požadavky na abecedu

Před pořízením abecedy jsem měla čtyři požadavky:

  • dostatečný počet písmen
  • velká i malá písmena
  • dostatečná velikost a tloušťka písmen
  • cena

Chtěla jsem, aby sada obsahovala malá i velká písmena a aby písmen byl dostatek. Také jsem chtěla, aby písmena nebyla příliš drobná a aby překližka byla dostatečně silná. Všechny požadavky mi splnila tato sada ze Zabav dítě. Vybrala jsem písmena z překližky silné 5 mm.

Pohyblivá abeceda

V nabídce obchůdku najdete různé sady abecedy. Nabarvenou dle Montessori kódování i bezbarvou. Můžete si vybrat zvlášť velká a zvlášť malá písmena, atd. Celou nabídku najdete zde.

Pohyblivá abeceda

Krabice na abecedu

Nezbytným doplňkem k pohyblivé abecedě je i krabice, do které písmena uložíte. Když je každé písmeno ve zvláštní přihrádce, děti se v abecedě dobře orientují a mohou se lépe soustředit na samotné skládání slov. Krabice na abecedu seženete také ve zmíněném obchůdku. Najdete je tady.

Krabice na pohyblivou abecedu

Je potřeba objednat zvlášť krabici na velká písmena a zvlášť na malá. Já jsem krabici kupovala jinde, protože tady zrovna nebyla v nabídce. Krabice nebyla zkompletovaná. A určitě doporučuji připlatit si za zkompletování. Vyplatí se to. 🙂

Nezkompletovaná krabice na abecedu

Předlohy ke skládání slov

Pro děti, které se písmena teprve učí je nutné mít šablony ke skládání. Ideální je, aby velikost písmen na papíře odpovídala těm dřevěným a aby u slov byl obrázek.

DIY šablony ke skládání slov

Já jsem nechtěla tisknout barevné obrázky, a tak jsem využila kartičky s reálnými obrázky od Učení je radost. K sehnání jsou tady. Můžete si vybrat téma, které děti zajímá. 🙂

DIY předlohy ke skládání slov

Postup výroby předloh:

Ve Wordu jsem na formát A4 napsala slova (názvy zvířat z kartiček). Velikost jsem zvolila stejnou jako je velikost dřevěných písmen (Arial, Bold, velikost 147).

Do horního řádku jsem napsala slovo kapitálkami a pod něj malými písmeny. Horní polovinu stránky jsem nechala volnou. 

Nápisy jsem vytiskla a na prázdné místo na stránce dolepila příslušnou kartičku. 

Předlohy jsem zalaminovala. 

Předlohy pro skládání slov

Děti skládají písmena přímo na šablony. Tím, že velikost tištěných písmen odpovídá těm dřevěným, zvládnou skládat i malé děti, která písmena neznají. Stačí poznat stejný tvar. U nás skládá i 2,5 letá Marky. Moc ji to baví. Martínek už písmena pozná, takže pro něho má aktivita význam v tom smyslu, že se připravuje na čtení a také se učí poznávat malá písmena.

DIY šablony pro skládání písmen

Pohyblivou abecedu můžu jedině doporučit. Dlouho jsem s pořízením váhala, ale je to investice, která se opravdu vyplatí. Už jsem na ni nalákala několik kamarádek, které ji také chtějí pro děti. Věřím, že nalákám i vás a že bude děti bavit. 🙂