Akumulátorová horní frézka Bosch Advanced TrimRouter 18V-8

Vy, kteří sledujete Tvoříme pro děti pravidelně víte, že je mým velkým koníčkem práce se dřevem. Úplně nejraději ze dřeva vyrábím pomůcky pro děti. Díky spolupráci s firmou Bosch jsem měla v posledních měsících možnost vyzkoušet akumulátorovou horní frézku, která mé kutilské dovednosti posunula zase o kousek dál. Ráda bych vám tento přístroj představila blíže a ukázala vám několik pomůcek pro děti, které jsem s frézkou vyrobila.

Akumulátorová horní frézka Bosch

Funkce přístroje

Frézka je přístroj, který slouží k frézování hran, drážek a dekorativních motivů do dřeva. Typ, který vám představuji je určen pro různé domácí DIY projekty. Kromě výroby pomůcek pro děti můžete frézku použít například k vyhlazování drsných hran při výrobě nábytku z palet.

Akumulátorová horní frézka Bosch

Základní technické parametry

Nářadí v této kategorii je lehké a velmi snadno se používá. Je vhodné i pro začátečníky (jako jsem já). Frézka váží pouhých 1,1 kg, dobře se tedy drží a práce není nijak namáhavá.

Frézka je akumulátorová. Při práci vám tedy nikde nepřekáží kabel. Akumulátor NENÍ součástí balení, je potřeba pořídit ho zvlášť. Výhodou je, že vám stačí pořídit jednu sadu akumulátorů. Akumulátory jsou totiž kompatibilní s různými druhy nářadí. Já mám akumulárory od Bosch už z loňska, kdy jsem se učila pracovat s kmitací pilou. Vzhledem k tomu, že jsou akumulátory dva, můžu zároveň používat jak pilu, tak frézku.

Akumulátorová horní frézka Bosch

Obsah balení

Co v balení s frézkou najdete:

  • upínací kleštinu 6 mm
  • upínací kleštinu 8 mm
  • paralelní doraz
  • odsávací adaptér
  • zaoblovací frézu
  • klíč na šrouby

Akumulátorová horní frézka Bosch

Jak se s přístrojem pracuje

Frézku jsem držela v ruce poprvé v životě, takže jsem se s ní musela trochu učit. Návod jsem zběžně prohlédla, abych se seznámila se základy a na zbytek jsem už pak intuitivně přišla. Takže to není nic složitého a vůbec se toho nemusíte bát.

Akumulátorová horní frézka Bosch

Praktické tipy

Při frézování vzniká hodně pilin, je třeba s tím počítat. Při práci doporučuji používat ochranné brýle a případně i respirátor. Frézka ale obsahuje adaptér na odsávání prachu. Můžete ji tedy připojit k vysavači a zamezit tak hromadění pilin na pracovní ploše.

K přístroji jsem si ještě dokupovala sadu frézek, abych mohla frézovat drážky a otvory. Bez těch se při tvorbě pomůcek pro děti neobejdete. Určitě je doporučuji pořídit také.

K práci se vám budou ještě hodit truhlářské svěrky, kterými dřevo přichytíte k podložce.

Akumulátorová horní frézka Bosch

Výrobky

Nyní vám ukážu několik pomůcek pro děti, které jsem s frézkou vytvořila.

Kuličková dráha

Dráhu pro kuličku jsem vyrobila z kuchyňského prkénka. Pomocí frézky pro frézování drážek jsem do prkénka vyfrézovala bludiště. Úkolem dětí je provést kuličku bludištěm tak, aby nevypadla.

Kuličková dráha

Grafomotorické šablony

Do dřevěných kulatin jsem vyfrézovala různé křivky pro obtahování a nácvik grafomotoriky. Děti mohou tvary obtahovat dřevěnou „tužkou“ nebo je prstem přepisovat do mouky. Podobně jako u této aktivity.

Grafomotorické šablony

Mozaika

Další pomůckou, kterou jsem vyrobila z kuchyňského prkénka je mozaika. Vyfrézovala jsem otvory a děti pomocí skleněných kuliček vytvářejí různé obrazce. Pokud se mi podaří sehnat dřevěné barevné kuličky, mám v plánu vytvořit i předlohy ke skládání.

Mozaika

Skládání kuliček dle předlohy

Poslední hra se zaměřuje na rozvoj prostorové orientace. Děti do otvorů v destičce vkládají kuličky dle papírové předlohy.

Skládání kuliček dle předlohy

Závěr

Práce s frézkou mě bavila a naučila jsem se zase něco nového. Děti vyrobené aktivity také baví, a tak se těším, že jim zase vyrobím nějaké další.

Pokud vás práce se dřevem láká, určitě se vám bude frézka hodit. Tento přístroj nabízí zase další možnosti tvoření (nejen) pro děti.