Šéfredaktorka časopisu Puntík: Eva Bavorová

Rozhovor se šéfredaktorkou časopisu Puntík

V sérii krátkých rozhovorů s lidmi, kteří se zabývají tvořením pro děti a jejich vzděláváním, vám tentokrát přináším rozhovor s Evou Bavorovou, která je šéfredaktorkou časopisu Puntík a také časopisu Tečka. Časopis Puntík odebíráme od Martínkových 2 let a pro mě osobně je tento časopis srdeční záležitostí. Jak děti rostou, čím dál víc je pro ně aktuální také časopis Tečka. Děkuji Evě Bavorové za inspirativní rozhovor.

1. Jak jste se dostala k práci šéfredaktorky dětského časopisu? 

Vždycky jsem chtěla být buď učitelka, nebo novinářka, a nakonec jsem se dostala k práci, která obě tyto profese hezky spojuje.

2. Můžete čtenářům přiblížit, co práce šéfredaktorky obnáší? 

Vzhledem k tomu, že jsem i spolumajitelkou našeho vydavatelství, podílím se na všem, co vydavatelská práce zahrnuje. Tedy přes veškerou kreativitu a komunikaci s autory a ilustrátory, vedení lidí uvnitř redakce, přes marketing a obchod až po běžnou administrativu. Ta práce je spojení několika, leckdy i dost odlišných disciplín. Chvíli musíte být kreativní „bohém“, abyste mohla vymýšlet originální obsah, a zanedlouho je potřeba přepnout na režim, který vyžaduje důslednou systematičnost a organizaci. Uzávěrky na nikoho nepočkají…

3. Co Vás na Vaší práci naplňuje? V čem vidíte její přínos? 

Oslovujeme obrovské množství dětí v tom nejcitlivějším věku. Máme tedy příležitost podílet se na jejich rozvoji a výchově, což je zároveň i velká odpovědnost, kterou všichni v redakci vnímáme.

4. Jste šéfredaktorka dvou časopisů – Puntíku a Tečky. Mohla byste tyto časopisy ve zkratce představit těm, kteří je neznají? 

Puntík, který vychází už osmým rokem, je určený nejmenším dětem. Najdou v něm aktivity pomáhající s rozvojem řeči a obohacováním slovní zásoby či s procvičováním grafomotoriky. Nechybí ani vystřihovánky, prosvěcovací stránky nebo tipy na tvoření.

Časopis Tečka! na Puntík navazuje a je určen malým školákům. Přináší zábavné luštění, zajímavosti z přírody, pokusy, tvoření, komiksy, únikovou hru a další chytrou zábavu. Součástí časopisu jsou i vystřihovánky a 16stránkový sešit Miničtení, který pomáhá rozvíjet čtenářskou gramotnost a kritické myšlení.

5. Co byste chtěli prostřednictvím vašich časopisů dětem předat? Jaký máte cíl, když je tvoříte?

Každá stránka v časopise by měla mít svůj důvod, proč v něm je, aby čtenáře rozvíjela, něco se naučily a přinášelo jim to radost. Chceme, aby časopis bavil i jejich dospělé průvodce, nabízíme spoustu tipů a hry, díky kterým se může do tvoření zapojit i zbytek rodiny. Máme radost, když je naše stránky inspirují i k dalším aktivitám.

6. Chystáte na letošní rok nějaké novinky? Můžou se čtenáři Puntíku a Tečky těšit například na novou rubriku, komiks nebo něco podobného?

V Tečce máme od ledna nový čtyřstránkový komiks Brbálov od Terezy a Tomáše Kopeckých, který se myslím velmi povedl. Nejen čtenáři, ale i my v redakci čekáme s napětím na každý další díl. Nové postavičky chystáme během roku i do Puntíku. Dále se čtenáři letos mohou těšit nejméně na dva speciály.

Ještě jednou děkuji za rozhovor a přeji oběma časopisům hodně nadšených čtenářů.

Přečtěte si na našem webu recenze dětských časopisů.