Kreslíme postavu

To, že máme doma rádi knížky a pomůcky z nakladatelství JIRI MODELS, a.s. víte. Však jsem jich už dost představovala v recenzích. Nedávno jsme se dohodli, že doplním jejich edukativní posty na sociálních sítích o konkrétní tvořivé nápady. Tématem dnešního týdne je DĚTSKÁ KRESBA. A tak jsme doma vymysleli a vyzkoušeli několik technik, jak ztvárnit LIDSKOU POSTAVU. Pojďte se inspirovat.

Domaluj obličej

DOMALUJ OBLIČEJ

Při této aktivitě dětem předkreslíme obrysy obličeje a ony ho dotvoří. Můžete použít různé výtvarné pomůcky. Původní nápad na tuto aktivitu je z kurzu Radky Rubešové, který jsem absolvovala. My máme v plánu zkusit ještě druhou variantu: nakreslit obrysy na karton a venku obraz dotvořit pomocí přírodních materiálů.

Domaluj obličej

MOJE TĚLO

Dalším nápadem, jak pojmout kresbu postavy je použít velký arch papíru (třeba balícího) a děti na něj obkreslit. Na obrysy jejich postav potom doplňují detaily. Děti to hrozně bavilo. Martínek to ze začátku pojal hodně reálně (nakreslil si třeba na koleno odřeninu, kterou tam opravdu má), pak ale zapojil svou fantazii a nakreslil sebe jako levharta, na kterého si často hraje. 😁 Takže má na obrázku zvířecí uši a žlutou srst s hnědými skvrnami. 😁 Markétka (2 roky) zase použila svou oblíbenou zelenou barvu. Popisovala jsem jí při kreslení jednotlivé části těla a ona je (samozřejmě úměrně věku) kreslila. Celkem se orientovala, kde co je. 🙂 Tuto aktivitu jsme několikrát s dětmi zkoušeli i venku, kde jsem je obkreslovala křídami na chodník. Baví je obě verze.

Obrysy postavy

MOJE RODINA

Další aktivitou je ztvárnění jednotlivých členů rodiny. Dětem nachystáme papír ve tvaru domečku. Kreslí do něj členy rodiny. Buď můžete ztvárnit celé postavy nebo zkusit jinou variantu. Děti při ní na domeček nakreslí okna a dveře a do jednotlivých oken domalují obličeje členů rodiny. Můžete nechat na nich, jak to pojmou.

Moje rodina

POSTAVA Z KNÍŽKY

Všimla jsem si, že když má Martínek při kreslení nějakou předlohu, je jeho obrázek propracovanější, realističtější a s více detaily. Zkusili jsme si tedy vzít jako předlohu oblíbeného hrdinu z knížky a nakreslit ho. Je to další z variant, jak kreslit lidskou postavu. Pro některé typy dětí bude tato varianta schůdnější, než jen kreslení dle vlastní představivosti. Jako předlohu můžete použít třeba i rodinnou fotografii.

Oblíbená postava z knížky

Tolik naše výtvarné nápady na téma LIDSKÁ POSTAVA. Přejeme příjemné tvoření. 🙂