Třídící tácky: Čísla

Dnešní recenzí lehce zabrousíme do Montessori pedagogiky. Konkrétně do matematiky. Matematické pomůcky mi právě v tomto vzdělávacím systému přijdou naprosto skvělé. Dnes vám chci představit TŘÍDÍCÍ TÁCKY z MamaBe.

Třídící tácky MamaBe

Popis pomůcky

Jedná se o pomůcku především pro děti předškolního věku (případně prvňáčky). Sada obsahuje 10 dřevěných destiček. Na levé straně jsou vyřezané číslice od 1 do 10. Na pravé straně je prostor pro vkládání různých předmětů v daném počtu. Tácky jsou vyrobeny z masivu. Každý má rozměr 9*14 cm.

Třídící tácky MamaBe

K čemu tácky slouží

Tácky nabízí více možností využití. Jejich cílem je seznámit děti s jednotlivými číslicemi. Děti čísla POZNÁVAJÍ. Díky vyřezaným tvarům jednotlivých čísel mohou nacvičovat jejich PSANÍ. Samozřejmě se také učí POČÍTAT. Více možností využití tácků najdete níže.

Třídící tácky MamaBe

Co pomůcka rozvíjí:

  • předmatematické a matematické představy
  • logické myšlení
  • jemnou motoriku a zručnost
  • grafomotoriku
  • soustředěnost
  • trpělivost

Třídící tácky MamaBe

Konkrétní aktivity

MODELOVÁNÍ ČÍSLIC

Jednou z aktivit, jak děti mohou hmatem zkoumat tvary číslic, je vyplňování výřezů modelínou. Nebo rovnou jejich tvoření z modelíny podle tácků. Modelínu můžete využít také k tvoření kuliček do pravé části tácků.

VYSYPÁVÁNÍ ČÍSLIC

Vyřezané tvary číslic můžete také vysypávat různými materiály. My jsme zvolili právě dostupné přírodní materiály. Můžete použít i další drobnosti – malé plyšové kuličky, luštěniny, koření, a podobně.

Třídící tácky MamaBe

Třídící tácky MamaBe

SČÍTÁNÍ

Tácky se dají také použít k jednoduchému sčítání. Vezmeme dva tácky, které naplníme drobnými předměty. Děti předměty na obou sčítají a vyberou tácek s číslem, který vyjadřuje výsledek. Díky drobným předmětům si mohou jednoduše ověřit správnost výsledku. Jednoduše spočítají, jestli je jich na výsledném tácku stejný počet jako na obou zbývajících dohromady.

ODČÍTÁNÍ

Díky táckům můžeme dětem názorně ukázat i to, jak funguje odčítání. Vybereme jeden tácek, který naplníme příslušným počtem předmětů. Na druhý tácek (s menším číslem) z prvního odebereme a děti spočítají výsledek (to znamená, kolik zůstalo na prvním tácku předmětů po odebrání hodnoty druhého tácku).

Sčítání

NÁCVIK PSANÍ

Jak jsem zmiňovala výše, tácky jsou dobrou pomůckou pro nácvik psaní jednotlivých číslic. Děti mohou prstem nebo tužkou (bez tuhy) obtahovat tvary jednotlivých číslic a zapojit tak do procesu poznávání důležitý smysl, hmat.

ROZVOJ ZRUČNOSTI

Při vkládání předmětů na tácky můžete využít různé nástroje. Například pinzetu, kleště, lžičku.

Třídící tácky MamaBe

SROVNÁVÁNÍM VELIKOSTI

Tácky využijete i pro srovnávání velikosti číslic. Děti názorně vidí, na kterém tácku je méně předmětů a kde je jich více. Které číslo je tedy menší a které větší.

Třídící tácky MamaBe

SKLÁDÁNÍ ČÍSEL

Náš Martínek tácky využívá pro skládání čísel. Například mi donesl tácky 1,5 a 8 s tím, že je to telefonní číslo na policii.

Třídící tácky MamaBe

Třídící tácky jsou jednoduchou pomůckou, která má mnoho možností využití. Děti se při jejím používání mohou naučit nejen poznávat čísla, ale rozvinou i další dovednosti. Tácky doporučujeme především pro děti předškolního věku a prvňáčky.