Jak postavit železnici

Kniha JAK POSTAVIT ŽELEZNICI je další z technických pohádek Martina Sodomky. Tentokrát se její příběh odehrává ve století páry. Pojďte se na tuto krásnou publikaci určenou dětem od 8 let podívat zblízka.

Jak postavit železnici

Hlavním hrdinou příběhu je Max Rezner, mladý inženýr, který nedávno nastoupil do Sdružených strojíren barona Kocha. Ve stejné době probíhá v Královském městě velké zasedání ministrů, kterému je přítomen i král Josef I. Tématem jednání je výstavba železnice, kterou král nadšeně prosazuje.

Jak postavit železnici

Stavba železnice je schválena. Vláda objedná tři lokomotivy z Ostrovního impéria, které dostanou tři fabriky v Monarchii ke smontování a návrhům inovací. Následně mezi nimi proběhne soutěž. Firma, která sestrojí nejrychlejší lokomotivu, bude moci vyrábět vlaky pro celé království.

Jak postavit železnici

Zároveň s vývojem lokomotivy probíhá samozřejmě i stavba samotné železnice a nádražních budov. Max se seznámí se stavbyvedoucím Arnoldem, který se stane jeho dobrým přítelem. Díky příběhu si můžou čtenáři uvědomit, jak byla výstavba železnice náročná a co všechno tato práce bez těžké techniky a moderních vymožeností obnášela.

Jak postavit železnici

Nicméně, lokomotivy jsou připraveny a závodní okruh také. Může tedy začít soutěž mezi konkurenčními fabrikami. Závod proběhne bez komplikací. Sdružené strojírny barona Kocha bohužel těsně prohrají. Zanedlouho poté se koná první slavnostní jízda vlakem, které se účastní významné osobnosti, včetně krále. Bohužel, tato jízda skončí tragédií – lokomotiva z neznámého důvodu vykolejí a většina cestujících je zraněných.

Jak postavit železnici

Po prošetření události se zjistí, že strojvůdce a topič při jízdě neoprávněně zasahovali do zabezpečovacího mechanismu, aby zvýšili rychlost vlaku. A jelikož padlo podezření, že podváděli i při předchozím závodu, zakázku na výrobu vlaků pro celou Monarchii získaly nakonec Sdružené strojírny barona Kocha.

Jak postavit železnici

Jako u všech knih Martina Sodomky, i u této, se děti dozvědí množství technických informací a na názorných nákresech mohou pochopit i základní fyzikální zákony.

Jak postavit železnici

Příběh knihy je čtivý, obsahuje několik dějových linií a kromě tématu výstavby železnice zachycuje i osobní život hlavních postav. Autor neopomenul zmínit ani důležité historické souvislosti a dobové zvyklosti, a tak se čtenáři mohou těšit na zajímavý příběh z 19. století.

Jak postavit železnici

Knihu doporučujeme dětem školního věku, ale obohacující bude i pro dospělé. Jako všechny knihy Martina Sodomky, i tato vás nadchne příběhem, technickými informacemi a samozřejmě také ilustracemi.