Dinosauři: Velká encyklopedie

 • Máte doma milovníka nebo milovnici dinosaurů? 
 • Chtěli byste dětskou knihovničku rozšířit o další titul o životě těchto pravěkých zvířat?
 • Hledáte knihu, která děti opravdu zaujme? 

Ráda bych vám dnes představila velkou encyklopedii, která dětem umožní zblízka prozkoumat 250 milionů let prehistorického života. Kniha Dinosauři: Velká encyklopedie z nakladatelství CPRESS je unikátní také svými fotorealistickými ilustracemi, díky nimž vyhynulí tvorové vypadají jako živí.

Velká encyklopedie je doporučena dětem od 10 let. Já sama se ale doporučeným věkem u knih málokdy řídím. Většinou knihy vybírám podle aktuálních zájmů dětí a ony si pak z nich vyberou to, co je pro ně v tu chvíli důležité.

Kniha je členěna do 5 oddílů podle jednotlivých vývojových období:

 1. Paleozoikum (541 – 252 milionů let)
 2. Trias (252 – 202 milionů let)
 3. Jura (201 – 145 milionů let)
 4. Křída (145 – 66 milionů let)
 5. Kenozoikum (66 – 0 milionů let)

V závěru je také slovníček pojmů a abecední rejstřík. Pojďme si projít obsah jednotlivých kapitol.

 • Paleozoikum

První kapitola charakterizuje období počátku prvohor, kdy se v mořích vyvinulo mnoho nových druhů živočichů. Bylo to ale také období následného masového vymírání těchto druhů. Jedna z odolných skupin živočichů, která přežila do druhohor dala vzniknout mocným dinosaurům.

 • Trias

Ve druhé kapitole se dočteme o vývoji života v Triasu. V této době byly kontinenty spojeny do jednoho útvaru. Na souši převládal jeden druh plazů: archosauři. V pozdním triasu se potom vyvinuli dinosauři, kteří neměli žádné konkurenty, a tak se mohli ve zbytku druhohor dál vyvíjet.

 • Jura

V období jury se kontinent Pangea rozdělil na dvě menší části, což zapříčinilo změny v počasí. Ve vlhčím klimatu se dařilo růstu rostlin. Dinosauři se bez přirozených konkurentů mohli vyvíjet do různých forem. Kromě těch suchozemských druhů přibyl také nový létající druh živočichů: ptáci.

 • Křída

V tomto závěrečném období druhohor se kontinenty rozdělily do dnešní podoby. V přírodě se objevily kvetoucí rostliny. Dinosauři stále vládli tomuto světu. Na konci křídy jejich nerušený vývoj ale ukončil pád asteroidu. Dinosauři i další skupiny dinosaurů vymřeli. Přežili ptáci, krokodýli a savci.

 • Kenozoikum 

Po vymření dinosaurů se dále rozvíjely přeživší druhy zvířat. Na změny klimatu i vývoj živočišných druhů měl zásadní vliv také člověk. Globální oteplování a masové vymírání velkého množství živých tvorů – to jsou otázky, kterým musíme čelit i v dnešní době.

Encyklopedie na první pohled zaujme úžasnými ilustracemi, které jsou velmi realistické a představují pravěké živočichy v jejich přirozeném prostředí. Kniha je přehledná a má logickou strukturu. Informace jsou do infoboxů a přestože je jich v knize velké množství, dá se v nich dobře orientovat. Jedná se o opravdu velkou a kvalitní encyklopedii, která má 160 stran. Všichni milovníci pravěku z ní budou nadšení.

Inspirujte se dalšími knihami, hrami a aktivitami
na téma dinosauři.