Dějiny udatného českého národa

Animovaný seriál DĚJINY UDATNÉHO ČESKÉHO NÁRODA, který vysílala Česká televize je asi všeobecně známý. Pokud vám unikl, stačí vygooglit. Víte ale, že předlohou k tomuto seriálu byla stejnojmenná kniha Lucie Seifertové? Ráda bych vám ji dnes blíže představila. Kniha je naprosto úžasná. Doma nás úplně pohltila. Pojďte si ji prohlédnout.

Dějiny udatného českého národa

Formát knihy

Kniha má pevnou obálku převázanou trikolórou. Uvnitř najdete 22 prostorových dvojstran z tvrdého papíru, které jsou poskládané do leporela. Můžete ho celé rozložit. Na délku má 9 metrů!

Obsah knihy

Každá dvojstrana čtenářům podává jedno téma z dějin českého národa. Začátek knihy je věnován našim pravěkým předkům, kteří jako první osídlili Moravu. Poslední kapitola se věnuje novodobým dějinám. Témat je celkem 22. Každému se věnuje jedná dvojstrana.

Dějiny udatného českého národa

Leporelo je oboustranné. Z přední strany jsou stránky barevné, ze zadní strany černobílé. Kniha je bohatě ilustrovaná. Informace čtenáři získávají z dialogů, popisků obrázků a informačních okének.

Dějiny udatného českého národa

Dějiny udatného českého národa

Autorka má dar vysvětlit i složité historické otázky srozumitelně, poutavě a vtipně. U čtení se často zasmějete. Zároveň si informace i obrázky tak nějak automaticky vryjete do paměti.

Dějiny udatného českého národa

Dějiny udatného českého národa

Informace jsou velmi komplexní. Přirozeně z nich vyplývají různé souvislosti. Kapitoly zahrnují informace o obyvatelstvu dané doby, kulturních zvyklostech, tradicích, architektuře, vynálezech… Zkrátka, najdete zde vše, co by vás k danému období zajímalo. Těch informací je v knize opravdu hodně.

Dějiny udatného českého národa

Komu je kniha určena

Knihu čteme s šestiletým Martínkem, který zatím sám číst neumí. Každopádně, dějiny ho velmi zajímají, a tak je z knihy nadšený. Řekla bych, že věk 5-6 let je spodní hranice pro čtenáře této knihy. Záleží na zájmech konkrétního dítěte. Horní hranici nechávám otevřenou. Určitě se nadchnou i dospělí. Já sama si knihu užívám společně s Martínkem.

Dějiny udatného českého národa

Další tituly

Kromě této knihy autorka napsala a namalovala řadu dalších titulů (i stolních her). Prohlédnout si je můžete tady.  K Dějinám udatného českého národa nově vychází sešit s aktivitami a úkoly, ve kterých si děti mohou hravým způsobem zopakovat přečtené informace. Zatím vyšel první díl na téma Lovci mamutů a zemědělci. Blíže si ho můžete prohlédnout v tomto článku.

Dějiny udatného českého národa

Závěr

Dějiny udatného českého národa můžeme jedině doporučit. Kniha je skvělá obsahově i co se týče formy a grafického zpracování. Nás doma naprosto okouzlila a nadšeně hltáme všechny informace. Za nás je to opravdu kniha, která by měla být v každé dětské knihovničce.