Učíme se abecedu

Na dnešek jsme připravili několik aktivit, při kterých se děti naučí nebo si procvičí písmenka. V článku najdete také tipy na fajn pomůcky a knihy, které můžete k aktivitám využít. Tak třeba vám naše nápady přijdou vhod. 🙂

Procvičovací karty nakladatelství Kupka

Jako první pomůcku využijeme procvičovací karty nakladatelství Kupka. Na každé kartičce je malé a velké písmenko abecedy v tiskací i psací verzi a také obrázek, jehož název začíná na dané písmeno. Součástí je i malá tabulka s celou abecedou.

Procvičovací karty nakladatelství Kupka

S kartičkami se dají vymyslet různé aktivity. Můžete je řadit za sebou tak jak jsou za sebou písmenka abecedy.  Můžete je dát obrázky dolů a vždy si vytáhnout jednu kartičku a vyjmenovat co nejvíce slov, začínajících na dané písmeno.

Procvičovací karty nakladatelství Kupka

Další aktivitou je přiřazování drobných předmětů ke konkrétním kartičkám.

Procvičovací karty nakladatelství Kupka

Nebo skládání slov z jednotlivých kartiček.

Procvičovací karty nakladatelství Kupka

Procvičovací karty nakladatelství Kupka jsou k dostání zde.

Z aktivit, které jednoduše doma vyrobíte, doporučujeme písmenka na kolíčcích na prádlo. Kolíčky s písmeny pak jednoduše děti přiřadí k písmenům na kartonových kartičkách.

Kolíčky s písmeny

Případně můžete nakombinovat velká a malá písmena nebo tiskací a psací písmena.

Kolíčky s písmeny

A později skládat i celá slova.

Kolíčky s písmeny

Další pomůckou, kterou pro procvičování abecedy můžete využít, jsou RAZÍTKA. Aktivity s razítky děti baví. Můžete na papír razítkovat konkrétní slova. Menším dětem můžete na papír slova předtisknout. Můžete mezi razítky hledat konkrétní písmena, dělit je na samohlásky a souhlásky, apod.

Razítka s písmenky

Další hrou jsou DUO PUZZLE ABECEDA. Narazili jsme na ně náhodou v jednom herním koutku. Bohužel jsou těžko k sehnání, ale třeba se vám podaří na nějakém bazárku. Jsou moc povedené.

DUO PUZZLE ABECEDA

Jedná se o tyto kartonové puzzle. Běžně k sehnání jsou ještě čísla.

DUO PUZZLE ABECEDA

Hru, kterou můžete dětem jednoduše vyrobit, jsme nazvali „HOĎ KOSTKOU A VYTVOŘ SLOVO“. Stačí dřevěné hrací kostky bez potisku polepit samolepícími písmenky.

Hoď kostkou a vytvoř slovo

Další pomůckou, kterou můžete k procvičování písmen využít, jsou MAGNETICKÁ PÍSMENA. Seženete je v každém hračkářství a vymyslet se s nimi dá spousta aktivit. Co třeba schovat všechna do neprůhledného pytlíku a pohmatu v něm hledat konkrétní písmeno? Nebo hledat dané písmeno v textu v knize?

Magnetická písmena

Posledním naším tipem na pomůcky.k procvičování písmenek je DŘEVĚNÁ VKLÁDAČKA. V tomto článku jsme sepsali více aktivit, jak ji využít. Tak mrkněte.

Dřevěná vkládačka PÍSMENA

Na závěr přidáváme ještě dva tipy na knihy k tématu. První z nich je malé leporelo s názvem NAUČME SE ABECEDU. Je ideální pro malé děti, které se s písmenky seznamují. Bohužel už je rozebrané, tak je potřeba pohledat někde v antikvariátu nebo na bazárku..

Naučme se abecedu

Na každé straně se děti seznámí s několika písmenky, ke kterým je vždy nakresleno pár obrázků začínajících na dané písmeno.

Naučme se abecedu

Druhou knihou je ABECEDA – PŘÍBĚHY ZVÍŘÁTEK.

Abeceda – příběhy zvířátek

Jde o obrázkové čtení. Ke každému písmenu abecedy se váže jeden příběh, v němž hraje hlavní roli zvíře, jehož název začíná na dané písmeno abecedy. Některá slova v textu jsou nahrazena obrázky. Text je napsán většími písmeny, takže se hodí i pro začínající čtenáře.

Abeceda – příběhy zvířátek

Tolik dnešní písmenková inspirace. Příjemnou zábavu. 🙂