Houby: pomůcky a aktivity

Vzhledem k ročnímu období teď houbařská sezóna není úplně aktuální, ale nám to nevadí. My houbaříme každý den i doma. 🙂 V tomto článku vám představím naše aktivity a pomůcky na téma HOUBY, třeba je stejně jako my využijete i mimo houbařskou sezónu. 🙂

Kartonový hřib

K narozeninám syn dostal sadu Malý houbař z Diakonie Rolnička a je to jedna z jeho nejoblíbenějších hraček. Sada obsahuje pět krásných dřevěných, ručně malovaných hub, které mají více způsobů využití. Aktuálně u nás vede schovávání hub v místnosti a jejich hledání. 🙂 Další nápady na hry se sadou Malý houbař najdete zde.

Malý houbař

Další pomůckou na toto téma je muchomůrka z kartonu na procvičování jemné motoriky, pro jejíž výrobu jsem našla inspiraci na tomto webu. Bílé puntíky jsou přilepené k hlavičce suchým zipem a úkolem dítěte je odlepovat je a zase nalepovat zpátky. Taky ji ale můžete využít více způsoby. S většími dětmi můžete puntíky počítat nebo je třeba schovat a hledat je.

Muchomůrka se suchým zipem

Další pomůckou pro poznávání hříbků jsou moje oblíbené tematické kartičky z nakladatelství Kupka. Sada obsahuje 24 kartiček s obrázky hub. Na každé kartičce je symbol, který označuje, zda se jedná o houbu jedlou, nejedlou nebo jedovatou.

Karty nakladatelství Kupka

Kartičky nabízí různé možnosti využití. Můžete je využít k poznávání hub, přiřazovat obrázky k nazvům hub, hledat vybrané houby v atlasu hub nebo si kartičky spojit kroužkem a použít je jako atlas hub přímo při houbaření. Na náš atlas se můžete podívat zde. Kartičky jsou už z výroby zalaminované, takže je stačí jen nastříhat. K sehnání jsou zde.

Karty nakladatelství Kupka

Další aktivitou, kterou si můžete doma vyrobit, jsou houby z filcu a lékařských špachtli, které mohou děti zapichovat do aranžovací hmoty nebo do krabice, v níž budou vyřezané díry na špachtle. Opět cvičení na jemnou motoriku, které se hodí už pro ty nejmenší houbaře.

Zapichovací houby

A na závěr článku na téma Houby připomínáme krásnou velkoformátovou knihu z Pikoly na toto téma. Celou recenzi knihy HOUBY najdete zde.

Houby

Tolik dnešní příspěvek na téma Houby. Věříme, že jste v něm našli něco, co vaše malé houbaře zaujme. Budeme se těšit na vaše nápady na toto téma. 🙂