Kreslení na smirkový papír

KRESLENÍ NA SMIRKOVÝ PAPÍR, které jsme objevili v časopise Dráček nás natolik nadchlo, že jsme se mu věnovali hlouběji a připravila jsem k němu inspirační článek.

Kreslení suchým pastelem

Vyzkoušeli jsme smirkový papír různé zrnitosti a také různé pomůcky ke kreslení a malování. Pojďte se na jednotlivé nápady podívat.

Suché pastely

Původním nápadem v časopise Dráček bylo kreslení suchým pastelem. Výhodou suchého pastelu je, že se dá krásně rozmývat vodou či roztírat prsty nebo houbičkou. Při tomto tvoření počítejte s tím, že pastely práší, takže to není úplně „čisté“ tvoření. Vyzkoušeli jsme papír různé zrnitosti. Všechny varianty (suchá / mokrá, jemný / drsný papír) děti moc bavily.

Malování suchým pastelem

Olejové pastely a voskovky

Při dalším tvoření jsme suché pastely vyměnili za olejové a také se nám to moc líbilo. Kreslili jsme novoroční ohňostroje. Olejové pastely jsou krásně výrazné především na jemném smirkovém papíru (viz první foto), ale klidně je můžete použít i na hrubší podklad (viz druhé foto). Pokud nemáte olejové pastely, můžete je nahradit klasickými voskovkami.

Kreslení olejovým pastelem

Kreslení olejovým pastelem

Křídy

Pro děti zajímavou alternativou je kreslení klasickými chodníkovými křídami. Struktura smirkového papíru je podobná asfaltu, takže křídy na něm vypadají podobně. Můžete jimi nahradit suché pastely, pokud je nemáte.

Kreslení chodníkovými křídami

Pastelky

Na smirkový papír můžete v případě nouze použít i klasické pastelky. V tomto případě je potřeba použít nejjemnější papír. Pastelky ale docela rychle ubývají a je potřeba je často strouhat.

Akrylové barvy

Moc se nám líbilo také použití akrylových (temperových) barev. Můžete je použít samostatně nebo v kombinaci s některými výše uvedenými výtvarnými potřebami. Na fotografii je kombinace akrylových barev a olejového pastelu. Druhou variantou je pomalovat akrylovými barvami celý papír a po zaschnutí barev z něj vystřihnout různé tvary k dalšímu tvoření.

Akrylové barvy

Tolik naše poslední letošní tvoření. Toto tvoření je opravdu velmi zábavné a pro děti lákavé. Pokud rádi experimentujete, můžete zkombinovat různé způsoby malování a určitě vzniknou krásné kombinace. Věřím, že se vám bude také líbit.