DIY modrotisk

Když jsme do únorové kapitoly Tvořílkových vybírali nějaké řemeslo, které dětem blíže představíme, vzpomněli jsme si na MODROTISK. Chtěla jsem dětem přiblížit tradiční barvení textilu tak, aby si ji uměly představit a aby ji mohly vyzkoušet i v domácích podmínkách. Pojďte se podívat, jak na to.

DIY modrotisk

Jak to funguje

V originále modrotisk funguje tak, že se na plátno speciální chemikálií namaluje vzor a poté se látka nabarví typickou modrou barvou. Chemikálie způsobí, že se namalovaný vzor neobarví a vynikne původní barva látky.

DIY modrotisk

Jak na modrotisk s dětmi

I když se speciální chemikálie dá v modrotiskových dílnách sehnat, vymyslela jsem jednodušší způsob, jak si tuto techniku vyzkoušet. Navíc je to bezpečnější způsob, který můžete zkusit i s dětmi.

1. Pomocí bílé tekuté barvy nakreslíme na plátno vzor. Můžeme použít i šablonu. Barvu necháme zaschnout dle návodu. 

DIY modrotisk

2. Po zaschnutí bílé barvy vzor přežehlíme přes pečící papír. 

DIY modrotisk

DIY modrotisk

3. Modrou barvou ve spreji (musí to být speciální barva na textil) látku postříkáme. Houbičkou barvu hned setřeme z bílého vzoru. 

DIY modrotisk

4. Barvu opět necháme zaschnout a přežehlíme, abychom mohli látku prát. 

Poznámka: Jako látku použijeme lněné nebo bavlněné plátno.

DIY modrotisk

Touto technikou můžeme ozdobit plátěnou tašku, ubrus či povlak na polštářek. Děti si vyzkouší tradiční způsob barvení textilu a zároveň mohou pro sebe nebo pro někoho jiného vytvorit originální dárek.