Ztracené civilizace

ZTRACENÉ CIVILIZACE je téma další badatelské sady od Albi. Podtitul má Tajemství stavitelů pyramid. Věnuje se tedy starověkým Egypťanům a Mayům. Bádání jsme si užili a navíc nás přivedlo k dalšímu tvoření. Pojďte se podívat zblízka.

Ztracené civilizace

Co sada obsahuje:

  • sádru
  • formy na odlévání
  • kádinku a míchátka
  • akrylové barvy a štětec
  • roušku
  • obvaz k barvení
  • síran hlinito-draselný
  • sádrové odlitky s artefakty
  • brožurku s návodem a informacemi

Obsah balení

Aktivity

SÁDROVÉ ODLITKY

První aktivitou, kterou jsme zkoušeli bylo odlévání sádry. Vyrobili jsme mumii koťátka, Jaguářího boha, hlavu bohyně Bastet a sošku Pána lesů. Děti si odlitky nabarvily.

Sádrové odlitky

Formy jsou opět oboustranné, můžete ji využít tak i tak. Sošku Pána lesů jsme vytvořili dvakrát. U jedné z nich jsme pozorovali optický klam ve světle svíčky.

Soška Pána lesů

BARVENÍ OBVAZU

Vyzkoušeli jsme si také barvení obvazu. K tomu jsme použili černý čaj. Barvu jsme zafixovali stejně jako stáří Egypťané solí. Následně jsme jím obvázali mumii koťátka.

Mumie koťátka

ARTEFAKTY ZE SÁDRY

Martínek si nejvíc užil kutání artefaktů ze sádry. Odlitky jsou v sadě dva: jeden k egyptské a druhý k mayské civilizaci.

Sádrové odlitky

Díky knížečce s návodem jsme zjistili, že sádru už znali stáří Egypťané a také jak se získává. To jsem vůbec netušila, přestože s tímto materiálem často pracujeme.

Artefakty ze sádry nás nadchly. Bylo to jako najít poklad. Objevili jsme polodrahokamy, egyptskou minci, mayské razítko s opicí, egyptské pečetidlo ve tvaru brouka Scarabea, talisman a amulet.

Artefakty ze sádry

VLASTNÍ TVOŘENÍ

Právě objevy ze sádry nás inspirovaly k vlastnímu tvoření. Razítka jsme otiskovali do samotvrdnoucí hmoty. Martínek vyrobil „dopisy“ a také egyptské přívěsky.

Otiskování razítek

Přívěsky

ČIŠTĚNÍ VODY

Poslední aktivitou, kterou jsme zkoušeli bylo čištění vody pomocí kamence. Při tomto pokusu jsme pozorovali, jak se chová voda s hlínou bez použití kamence a s ním.

Čištění vody

Závěr

Badatelská sada ZTRACENÉ CIVILIZACE z edice Albi Science nás nadchla. Vyzkoušeli jsme si zajímavé aktivity a dozvěděli jsme se spoustu informací. Člověku někdy zůstává rozum stát nad tím, jak vyspělé byly starověké civilizace a na co všechno tehdejší lidé přišli.

Sadu samozřejmě doporučujeme. Třeba jako vánoční dárek. 🙂