Zdravouš a Mlsanda

Dnes máme tip na stolní hru pro celou rodinu, u které si s dětmi můžete osvětlit zásady zdravého životního stylu i zjistit, jaké důsledky má nezdravý způsob života. Hra se jmenuje ZDRAVOUŠ A MLSANDA a patří do edice Kvído od Albi Česká republika.

Zdravouš a Mlsanda

Podkladem pro hru je pohádka o sourozencích Zdravoušovi a Zdravěnce, kteří žijí ve Zdravíkově. Obyvatelé tohoto městečka dodržují pravidla zdravého životního stylu, jejich obec je čistá, na louce se pasou krávy, ve studánce je pitná voda…

Zdravouš a Mlsanda

Nedaleko jsou však Semtamovice. Jejich obyvatelé jedí nezdravé potraviny, pijí sladké nápoje, nehýbou se, a proto jsou nemocní a mají málo energie.

Zdravouš a Mlsanda

Jednoho dne se Zdravouš a Zdravěnka vypraví do Semtamovic navštívit svého spolužáka. V jedné ulici je ale nachytá Mlsanda, která městečku vládne a nechce, aby do něj chodili lidé ze Zdravíkova a odvede Zdravěnku na svůj hrad. Zdravouš se za pomocí svých rodičů pokusí Mlsandu přelstít a Zdravěnku z hradu osvobodit.

Zdravouš a Mlsanda

Hra Zdravouš a Mlsanda je určena pro 2-5 hráčů od 5 do 10 let (+ dospělé). Z hráčů je vybrán jeden, který představuje Mlsandu, ostatní tvoří skupinu Zdravoušů. Cílem hry je zvítězit nad Mlsandou a vysvobodit Zdravěnku z jejího hradu.

Zdravouš a Mlsanda

Hráči postupují po hracím plánu, který vznikne otevřením krabice od hry.

Zdravouš a Mlsanda

Po cestě hráče čekají různé úkoly, za jejichž splnění dostávají klíče od hradu Mlsandy:

  • odpovědět na OTÁZKY na kartách
  • splnit úkol na OTOČNÉM KOLU
  • vytvořit vyvážené JÍDLO z žetonů s potravinami

Zdravouš a Mlsanda

Kromě získání klíčů od hradu Mlsandy je také potřeba stihnout vyčistit studánku s pitnou vodou. Studánka se „čistí“ tak, že se z ní pinzetou vytahují žetony s nevhodnými potravinami. Časový limit pro vytahování žetonů určují přesýpací hodiny.

Zdravouš a Mlsanda

A samozřejmě je nutné být u hradu dříve než Mlsanda.

Zdravouš a Mlsanda

Na konci hry, která zpravidla trvá cca 30 minut, hráči vyhodnotí, zda splnili všechna kritéria pro vysvobození Zdravěnky z hradu Mlsandy a určí vítěze (Zdravouši / Mlsanda).

Zdravouš a Mlsanda

Na hře oceňujeme výběr zajímavého tématu, možnost zapojení celé rodiny do hry, dobře zpracovanou metodiku hry i nápaditý herní plán a další pomůcky ke hře, které jsou pro děti atraktivní (pinzeta, přesýpací hodiny, otočné kolo, …). Jednotlivé pomůcky se dají využít i samostatně (například karty s otázkami) a daji se s nimi vymyslet i dílčí aktivity. Hru Zdravouš a Mlsanda o zdravém životním stylu můžeme jedině doporučit.

Zdravouš a Mlsanda

Za poskytnutí hry k recenzi děkujeme Albi Česká republika.