Zavírací nůž My first Opinel

Jednou z nejoblíbenějších činností v kuchyni je u našich dětí jednoznačně KRÁJENÍ. Kolem jednoho roku začínali u vlnkovaného kráječe, pak  pokračovali příborovým nožem a dřevěným nožíkem, následně malým, lehce ostrým nožíkem. Nic z toho už jim ale nestačí (ani naší dvouleté Marky!), a tak jsem hledala NŮŽ, který by byl tak ostrý, že uřeže všechno (i tvrdé potraviny) a zároveň pro děti bezpečný, aby neublížili sobě ani nikomu jinému v okolí. Vybrali jsme ZAVÍRACÍ NŮŽ MY FIRST OPINEL, který splňuje všechny požadavky. Jsme z něho úplně nadšení. Ráda vám tedy tento nůž představím blíže.

Zavírací nůž My first Opinel

Technické údaje

Zavírací nůž My first Opinel má 8 cm dlouhou čepel zakončenou zaoblenou špičkou. Dítě se tedy při manipulaci s nožem nepíchne. Rukojeť je z bukového dřeva. Je tvarovaná tak, aby padla dětem dobře do ruky.

Zavírací nůž My first Opinel

Nůž je zavírací. Je v první řadě určen do přírody. My ho používáme i v kuchyni. Dalším bezpečnostním prvkem je POJISTKA proti nechtěnému zavření/otevření nože. Stačí jednoduše pootočit kovovým kolečkem a nůž se při krájení nechtěně nezavře ani se v kapse neotevře.

Zavírací nůž My first Opinel

Doporučený věk

Co se týče věku dětí, nůž je doporučen dětem od 7 let. Za mě je to hodně individuální. Záleží, jak jsou děti zručné a jestli jsou zvyklé pracovat s ostrými nástroji, apod. Já osobně mám v tomto tu hranici níže. Naše děti (mají 5 a 2 roky) jsou zvyklé používat i jiné ostré nástroje (třeba ruční pilku), takže vím, že techniku krájení a řezání mají osvojenou. Nebojím se jim tedy svěřit ani tento nůž.

Zavírací nůž My first Opinel

ALE!

Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu OSTRÝ NŮŽ, dodržujeme při práci s ním několik pravidel.

1. Vždy pracují pod dohledem. Nemají nůž volně k dispozici. Když chtějí krájet, dám jim ho.
Po celou dobu, kdy s nožem pracují, je hlídám.

2. Vysvětlila jsem jim základní pravidla práce s ostrým nožem. Ví, kde se nůž drží, která část je ostrá, že se krájí jen na pevné podložce a že se mohou poranit.

3. S nožem pracují jen, když se na to dostatečně soustředí. V momentě, kdy pozornost opadne, práce končí.

Rozhodně vás tedy nenabádám, abyste malé děti nechali pracovat s ostrým nožem bez dozoru. Nebo, abyste ho pořizovali dětem bez předchozí zkušenosti s krájením/řezáním. Vy znáte své děti nejlépe, tak také nejlépe dokážete zhodnotit, kdy na nůž tohoto typu přijde řada. 🙂

Zavírací nůž My first Opinel

Další vhodné pomůcky

Pro nácvik techniky krájení a řezání na trhu existují dobré a velmi bezpečné pomůcky. Například vlnkovaný kráječ, příborový nůž, dřevěný nůž, kráječ na jablka, apod. Doporučuji, aby se nejmenší děti seznámily nejdříve s těmito pomůckami a až následně se dostali k opravdu ostrému nástroji.

Pomůcky pro bezpečné krájení a řezání

Tolik naše zkušenosti s krájením a řezáním. Nůž My first Opinel nám moc vyhovuje. Je skvělý na cesty i na použití doma. Kromě tohoto kapesního nožíku francouzská firma Opinel nabízí i přímo dětský kuchyňský nůž s chráničem prstů. Na ten mám zálusk zase příště. 🙂