Prosvěcovací vzdělávací sada Afrika

Dřevěné prosvěcovací karty od Stínosvětu už jste mohli zahlédnout v naší recenzi na prosvěcovací pohádku O veliké řepě. Dnes bych vám ráda ukázala jednu ze vzdělávacích sad, kterou Stínosvět nabízí. Téma je Afrika.

Prosvěcovací sada Afrika

Vzdělávací sada Afrika obsahuje 8 dřevěných karet s výřezy zvířat žijících na tomto kontinentu. Text na kartičkách děti zavede na africkou savanu a postupně je seznamuje s jednotlivými živočichy.

Prosvěcovací sada Afrika

Dřevěné karty jsou určeny k prosvícení baterkou a k promítnutí na zeď. Naše děti si prosvěcovací oblíbily. Vzdělávací karty ale nabízí mnoho dalších možností využití.

Prosvěcovací sada Afrika

Ráda bych vám dala několik tipů, jak karty s dětmi využít.

STÍNY

Výřezy zvířat si obkreslíte na papír. Každé zvíře dvakrát. Jednu polovinu zvířat vybarvíte černým fixem, u druhé zvýrazníte obrysy. Děti spojují dvojice stejných zvířat: obrys + stín.

PŘIŘAZOVÁNÍ

S malými dětmi můžete ke kartám přiřazovat figurky jednotlivých zvířat.

Prosvěcovací sada Afrika

HÁDEJ

Karty držíte tak, aby dítě nevidělo na obrázek. Přečtete kousek textu. Dítě hádá, o které zvíře jde.

DOPLŇ SLOVO

Čtete příběh na kartě a vybraná slova vynecháte. Děti slova doplňují.

Prosvěcovací sada Afrika

NAJDI V KNÍŽCE

Vyberete jednu kartu a hledáte v knížkách informace, které se týkají daného zvířete. Mladší děti mohou hledat jen obrázky stejných zvířat.

KDO JE KDO

Vymýšlíme jednoduché hádanky a děti hádají, o jaké zvíře se jedná.

KVÍZ

Starším dětem můžeme připravit kvíz. Ke každému zvířeti vymyslíme jednu otázku. Dítě vybírá z několika možností odpovědí jednu správnou.

Vzdělávací sada Afrika

RAZÍTKA

Můžete si s dětmi vyrobit vlastní razítka jednotlivých zvířat. Zvířata předkreslíme na pěnový papír, vystřihneme a nalepíme na kousek dřeva či korkovou zátku. Můžeme tisknout. 🙂

OMALOVÁNKY

Zvířata předkreslíme na papír. Můžeme je na kopírce zvětšit. Děti je vybarvují. Je dobré najít si i barevné obrázky zvířat, aby děti věděly, jaké mají ve skutečnosti zbarvení.

SRSTI

Když děti ví, jakou mají zvířata barvu srsti či kůže, mohou doma nebo venku hledat podobně zbarvené předměty/materiály/rostliny a kartičky k nim přikládat. Například: jako podklad pro zebru se hodí kůra z břízy, apod.

Prosvěcovací sada Afrika

Prosvěcovací vzdělávací sada Afrika se nám moc zalíbila. Děti díky ní mohou do procesu poznávání zapojit více smyslů najednou a tím vzdělávání zefektivnit. Pokud se vám sada líbí, mrkněte i na prosvěcovací pohádky od Stínosvětu. Jednu z nich najdete nafocenou tady. V článku se můžete inspirovat dalšími nápady na aktivity s těmito kartami.