Připínací hra Clipaboa

Dnes mám tip na povedenou dřevěnou hru od značky Djeco s názvem CLIPABOA. Princip hry je jednoduchý: připnout na dřevěný strom figurky dle předlohy. Moje zkušenost je, že čím je hra jednodušší na pravidla, tím více možností využití má. V recenzi vám tedy ukážu různé varianty, jak tuto pomůcku využít. Pojďte se na ni podívat.

Připínací hra Clipaboa

Obsah balení:

Balení obsahuje: dřevěný strom s patentkami (rozměry jsou cca 20*20 cm), 12 dřevěných figurek zvířat a ovoce, 8 oboustranných předloh z tvrdého kartonu.

Připínací hra Clipaboa

Co hra rozvíjí:
  • zručnost
  • jemnou motoriku
  • představivost
  • prostorovou orientaci
Komu je hra určena:

Výrobce hru doporučujeme od 3 do 6 let. Osobně bych ji doporučila už dříve. Odepínat figurky ze stromu zvládnou i děti před druhým rokem a postupně se učí připínat (bez předlohy). Děti školkového a předškolního věku už zvládají i připínat figurky dle předlohy.

Připínací hra Clipaboa

Možnosti využití hry:

Jak jsem zmínila v úvodu, základní cíl hry (připínat a odepínat figurky) je jen jednou z možností jejího využití. Jednoduchý princip nabízí mnoho dalších variant. Některé z nich vám představím níže.

Připínací hra Clipaboa

Nápady na další aktivity:

TŘÍDĚNÍ FIGUREK

Figurky můžete třídit dle různých kritérií. U nejmladších hráčů se nabízí třídění dle BARVY, následně je možné třídit podle toho, zda se jedná o zvíře či ovoce, případně zvolit jiné varianty.

Třídění figurek podle barvy

CO NEPATŘÍ DO ŘADY

Z vybraných figurek vytvoříme skupinku, do které zařadíme jednu figurku, která nepatří k ostatním. Dítě má za úkol říct, která tam nepatří a proč (například mezi ptáky a motýla můžeme zařadit kočku, která k ostatním nepatří, protože neumí létat).

PAMĚŤ

Pokud už děti zvládají základní variantu hry: připínat na strom figurky podle předlohy, můžeme hru ztížit a zapojit TRÉNINK PAMĚTI. Dítě si předlohu prohlédne a pak ji schováme a necháme ho, aby figurky připínalo po paměti. Z jedné strany předloh jsou lehčí varianty, z druhé těžší.

Připínací hra Clipaboa

CO JE JINAK?

Vybereme si nějakou z předloh a umístíme podle ní figurky na strom. Jednu až tři figurky umístíme jinam nebo místo nich vybereme jiné figurky než jsou na předloze. Dítě má za úkol přijít na to, co je na stromě jinak než na předloze.

PROSTOROVÁ ORIENTACE

Tato hra skvěle rozvíjí prostorovou orientaci. Děti se na ní mohou učit pojmy: dole/nahoře, vpravo/vlevo, na kraji/uprostřed. Také mohou pochopit rozdíl mezi řádkem a sloupcem. Je potřeba jim tyto údaje pojmenovat a ukázat. Následně můžeme hrát hru, při které se ptáme na konkrétní umístění a dítě říká, která figurka tam je (například, co je v levém horním rohu, apod.). Role můžeme i otočit. Dítě popisuje umístění, my odpovídáme.

Další variantou hry je: umístit figurky dle slovního popisu. Například: „Dej kočku napravo od citronu.“

Připínací hra Clipaboa

BARVY

Nejmenší děti si mohou procvičovat základní barvy. Opět je důležitý náš slovní popis. Například: „Podej mi žlutou hrušku.“

HMAT

Jednotlivé figurky můžeme poznávat podle hmatu. Stačí dětem překrýt oči a dát jim figurky do ruky.

Připínací hra Clipaboa

PÍSNIČKY

Vybereme si jednu figurku a přemýšlíme, ve které písničce se vyskytuje. Tuto písničku si zazpíváme (např.Kočka leze dírou…).

PÍSMENA

S předškoláky můžeme trénovat písmenka. Na papír napíšeme počáteční písmena jednotlivých figurek a dítě k nim přiřazuje správné předměty.

POČÍTÁNÍ

Můžeme také vymýšlet jednoduché početní příklady. Několik figurek umístíme na strom, několik jich necháme volně. Dítě počítá, kolik jich kde je, případně je sčítá dohromady.

Připínací hra Clipaboa

Závěrem

PŘIPÍNACÍ HRA CLIPABOA nás zaujala nápadem, kvalitním zpracováním i tím, že nabízí všestranné možnosti využití pro různé věkové kategorie dětí. Můžete ji hrát s batolaty, školkovými děti, předškoláky. Některé varianty hry využijete i s prvňáčky.

Hru jsme testovali v rámci pravidelné spolupráce s e-shopem Učení je radost a můžeme ji jedině doporučit.