Pexeso České vánoční tradice

Podpora českých výrobců kvalitních hraček a pomůcek pro děti je jednou z mých priorit od začátku Tvoříme pro děti. Mezi tyto značky patří i Little Bears. Rodinná firma, která nabízí originální hry a pomůcky se vzdělávacím přesahem. Ráda vám proto dnes představím jejich novinku, pexeso České vánoční tradice. Určitě pojďte nahlédnout, je to totiž naprosto skvělá záležitost.

Pexeso České vánoční tradice

Co hra obsahuje

Balení obsahuje 24 dvojic obrázků s českými vánočními tradicemi a vzdělávací plakát, na kterém tyto tradice najdete blíže popsané. Vše je zabaleno v látkovém pytlíku.

Detaily

Pexeso je velmi kvalitní. Kartičky jsou vyrobeny z pevného kartonu. Jsou silné 2 mm a mají velikost 6*6 cm. Jsou tedy velmi odolné a dobře se s nimi hraje. Dětem se pěkně otáčejí a nehrozí jejich pomačkání nebo jiné poškození. Určitě vydrží i další generaci hráčů. 🙂

Pexeso České vánoční tradice

Jak jsem psala výše, součástí je i vzdělávací plakát. Je to plakát velikosti 60*36 cm, který je poskládaný do čtverce 12*12 cm. Na plakátu najdete pravidla hry, popisy jednotlivých obrázků z pexesa a pár dalších nápadů, jak hru využít. Součástí jsou i texty některých vánočních koled.

Vzdělávací plakát

Vánoční zvyky

Pexeso představuje 24 známých (i neznámých) zvyků, které se pojí k tradičnímu pojetí českých Vánoc. Ilustrace Kateřiny Špirochové jsou naprosto úžasné. Je opravdu radost si obrázky jen tak prohlížet.

Ze známých tradic na kartičkách najdete třeba postavu sv. Mikuláše, lití olova, ořechové lodičky, rozkrajování jablka. Na obrázcích vás ale určitě překvapí několik tradic, které jsou známé méně. Úplně nové pro mě bylo mazání tváří medem. Je to taky oblíbená kartička našich dětí.:)

Na vzdělávacím plakátu se dozvíte detaily o každé tradici. Dočtete se o jejich původu a významu. Informace jsou obohacující nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Pexeso České vánoční tradice

Naše zkušenosti

Pexeso se skvěle hodí do adventního kalendáře nebo jako dárek na Mikuláše nebo k Vánocům. Nicméně, chtěla jsem do recenze zahrnout i naši zkušenost, a tak jsem hru dětem dala už teď. Myslím, že ani jim ani mně vůbec nevadí, že si o vánočních zvycích povídáme už v říjnu. 🙂

Zkrátka, děti i já jsme si toto pexeso velmi oblíbili. Až mě překvapilo, jak se Martínek o obsah obrázků zajímá. Chce, abych mu ty informace četla, vybírá, které zvyky letos do adventu a Vánoc zařadíme. Markétka ve 2 letech samozřejmě ještě ten obsah nepochytí v plném rozsahu, ale obrázky se jí moc líbí a většinu zvyků i pojmenuje, což mi přijde úplně skvělé. Mně osobně se líbí, že když hrajeme, není to jen o hledání dvojic, ale také hodně o povídání a detailním prohlížení nádherných ilustrací.

Pexeso České vánoční tradice

Další využití hry

Na závěr článku přidávám několik nápadů, jak s pexesem dál pracovat.

POZNÁVÁNÍ ZVYKŮ

Oblíbenou variantou hry u našeho Martínka je popis obrázků a následné hádání, o který zvyk se jedná.

ZVYKY V PRAXI

Pexeso je skvělou inspirací pro zavedení nových vánočních zvyků v rodině. Děti si díky němu samy řeknou, co by chtěly vyzkoušet. Martínek si vybral, že chce letos donést z kostela Betlémské světlo.

Pexeso České vánoční tradice

ADVENTNÍ CHVILKY

Pexeso je pomůckou, kterou můžeme využít k prožití adventu a k přípravě na Vánoce. Každý den si můžeme při večerní chvilce u adventního věnce vzít k prohlížení jeden obrázek, přečíst si k němu informace z přiloženého plakátu a více si o něm popovídat.

NAKRESLI SVOJE ZVYKY

Pexeso může být inspirací pro vytvoření vlastních originálních vánočních zvyků. Může to být třeba i nějaká kombinace toho, co vidí na obrázcích. Zkusme s dětmi během adventu popřemýšlet, jak bychom chtěli jako rodina prožít období Vánoc a co bychom mohli udělat pro to, abychom někomu potřebnému pomohli k hezčím Vánocům. Svoji představu mohou děti nakreslit na papír.

Pexeso České vánoční tradice

V tomto článku jsem vám chtěla podrobně představit nové pexeso české značky Little Bears. Věřím, že se vám zalíbí stejně jako nám. Pro mě osobně toto pexeso znamená víc než jen hru jako takovou. Vnímám ho i jako určitého průvodce adventním a vánočním obdobím, který nám pomůže strávit s dětmi příjemné chvíle a také nás motivuje k tomu, abychom se zamysleli nad prožitím Vánoc v naší rodině. Krásné obrázky mě osobně nutí k zamyšlení. Přemýšlím nad tím, jak Vánoce prožívali lidé před námi a také nad tím, co bych chtěla, aby si naše děti z prožívání Vánoc odnesly do života.

Moc doporučujeme. 🙂