Magxeso: originální pexeso

Hra, kterou vám dnes chci představit, mě nepřestává bavit a fascinovat. Ten nápad je prostě úžasný a provedení taky. Je neuvěřitelné, co se dá vymyslet s tak rozšířenou a jednoduchou hrou, jakou je PEXESO.

Magxeso

Dnes se podíváme na trochu jiné pexeso, které díky své formě dostává nový rozměr. Chci vám ukázat Magnetické pexeso neboli MAGXESO, jehož autorkou je Šárka Marxová Kvochová. Její další originální práci si můžete prohlédnout zde.

Magxeso

Jak pexeso funguje?

Základem je dřevěná forma s 16 otvory, do níž se schová 8 párů drobných předmětů. Následně se otvory zakryjí kovovými kolečky a ta se při samotné hře odkrývají pomocí dřevěného kamene s magnetem uvnitř. Dál už platí pravidla klasického pexesa. Hráč, který je na řadě, má v ruce dřevěný kámen, s jehož pomocí otevírá jednotlivé skrýše a hledá dvojice stejných předmětů.

Magxeso

Hra je velmi variabilní. Je na vás, čím otvory naplníte. Mohou to být třeba přírodniny z procházky, barevné dřevěné suky, geometrické tvary, písmenka, čísla – dle věku a zájmu dětí. My jsme spolu s hrou od paní Šárky dostali i keramické tvary s vytlačenými stopami. Jsou krásné. Pokud by se vám také líbily, je možné si o ně napsat. 🙂

Magxeso: stopy zvířat

Pro koho je hra určena?

Hru bych doporučila celé rodině. Už i velmi malé děti budou rády zkoumat, co se ukrývá pod „pokličkami“ a nemusí to být ani dvojice předmětů. I prázdný otvor překvapi. 🙂 Hru bych určitě doporučila i do mateřského centra, školek, družin, středisek volného času a dalších organizací, kde se sdružují děti. Její originální provedení je určitě zaujme.

Magxeso: geometrická tělesa

Co hra rozvíjí?

Díky MAGXESU si hráči procvičují paměť, soustředěnost, představivost, zručnost. Na základě tématu, které pro hru zvolíme, si také procvičují specifické dovednosti (barvy, abecedu, počítání, poznávání přírodních materiálů, apod.).

Magxeso: magnetická písmena

Možné varianty hry:

KIMOVA HRA – Magxeso můžete využít pro klasickou hru na paměť, kdy na nějakou dobu odkryjete otvory a hráči si musí zapamatovat a následně zapsat názvy předmětů, které jsou tam ukryté.

Další variantou hry je, že si kromě názvů schovaných předmětů musí hráči zapamatovat i pořadí „náplní“. Pro tuto hru si můžete zde stáhnout a vytisknout šablonu s 16 prázdnými kolečky, která znázorňují 16 otvorů v MAGXESU.

Šablona pro MAGXESO

Otvory MAGXESA můžeme (zespodu) označit magnetickými písmeny nebo čísly a využít je pro ZAŠIFROVÁNÍ nějakého vzkazu.

Pro hru na PROCVIČOVÁNÍ BAREV můžeme využít dvojice barevných suků.

Magxeso: barevné suky

Pro hru na procvičování PŘÍSLOVÍ můžeme do jednotlivých otvorů schovat lístečky s polovinou přísloví a druhou polovinu textu dát hráčům, kteří v MAGXESU hledaji zbytek „svého“ přísloví. Na hru může navázat diskuze o významu daných přísloví.

Pro hru na PROCVIČOVÁNÍ POČÍTÁNÍ můžeme využít dřevěné suky s číslicemi a příslušným počtem dřevěných kolíčků nebo korálků.

Magxeso: počítání

MAGXESO můžeme použít i jako „truhlu na poklad“ při nějakém putování za pokladem. 🙂

Tolik naše nápady na využití hry. Jistě vás napadnou i další varianty. 🙂

Magxeso

Paní Šárka, autorka MAGXESA, bydlí nedaleko od nás, takže jsem měla možnost vyzvednout si hru tentokrát osobně. A už když jsem ji nesla do auta, tak jsem měla pocit, že nesu poklad. A tento dojem z MAGXESA u mě přetrvává i nadále. Určitě hru doporučuji všem, kdo mají rádi originální, ručně vyráběné výrobky z Česka, které vynikají nejen nápady, ale i zpracováním. MAGXESO určitě patří mezi hry, které se u nás v rodině budou dědit. 🙂 A protože MAGXESO nebylo jediným výrobkem, který jsem si od paní Šárky vyzvedla, můžete se někdy příště těšit na představení dalšího originálu. 🙂