Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Dnes bych vám ráda podrobné představila skvělou magnetickou stavebnici Connetix Tiles, kterou jsme měli možnost otestovat ve spolupráci s e-shopem Hračkolka. Tato stavebnice se stala jednou z nejoblíbenějších hraček našich dětí a také já jako rodič s duší pedagoga si ji nemůžu vynachválit.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Jak to funguje

Stavebnice obsahuje průhledné plastové dílky, v jejichž okrajích jsou umístěny magnety. Jednotlivé dílky tedy při sobě drží pomocí těchto magnetů.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Co můžete postavit

Stavebnice nabízí mnoho možností, jak s ní pracovat. Naše tříletá Marky preferuje 2D stavby. Šestiletý staví všemožné 3D objekty. Tím, že je stavebnice magnetická, můžete skládat i na kovovém podkladu (radiátor, lednička, magnetická tabule).

Kromě staveb dle vlastní fantazie můžete stavebnici využít také k učení. Mě nadchlo, jak se dá využít k výuce matematiky, ale nejen jí. Konkrétní nápady si ukážeme níže.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Velikost balení

Stavebnice se dá sehnat v balení s různým počtem dílků. My máme krabici se 100 dílky, což mi přijde jako dobrý počet, ze kterého se už dá ledacos postavit. Každopádně, když si v jednu chvíli hrají obě děti, tak by se určitě užilo i větší množství dílků. Je to jako u každé stavebnice, čím více dílků, tím více možností a tím větší stavby.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

V nabídce je také varianta, ze které se dá poskládat kuličková dráha. Pro nadšence do autíček se dá pořídit sada s podvozky a koly.

Ani u větších balení se ale nemusíte obávat, že by dílky zabraly hodně místa. Stavebnice je velmi skladná. Součástí balení je i látkový sáček, ve kterém můžete dílky uchovávat i přenášet.

Látkový sáček na dílky

Co stavebnice rozvíjí:
  • představivost a fantazii
  • prostorové vidění
  • logické myšlení
  • zručnost
  • trpělivost
  • soustředěnost
  • konstrukční dovednosti
  • zrakové vnímání
  • další dílčí dovednosti dle konkrétních aktivit (základy magnetismu, poznávání tvarů, barev, aj.)
Vlastnosti stavebnice

Jednou z věcí, která mě na stavebnici mile překvapila je, že jsou dílky velmi odolné. Dětem se několikrát zřítila velká věž na plovoucí podlahu. Když jsem slyšela ten rachot, bála jsem se, že budou některé dílky polámané. Ale všechny zůstaly naprosto bez vad.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Zmínila bych také bezpečnost stavebnice. Přestože jsou v okrajích jednotlivých dílků umístěné drobné magnety, nemusíte se bát, že by stavebnice byla nebezpečná pro nejmenší děti. Magnetky jsou dobře schované. Každý roh je navíc zanýtovaný, takže si stavebnici může bez obav půjčit i mladší sourozenec. 🙂

V neposlední řadě bych zmínila to, že magnety v okrajích dílků jsou umístěny po celé délce hrany, takže stavby opravdu pevně drží při sobě.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Komu je stavebnice určena

Stavebnici bych doporučila dětem od 3 let. Horní věková hranice se nedá určit. Hru využijete s předškoláky, ale také se školními dětmi. A upřímně, i dospělí si s ní rádi pohrají. 🙂

Náměty na hry

Výše jsem zmínila, že vám ukážu různé možnosti využití stavebnice. Pojďte se tedy inspirovat.

2D stavby

Mezi nejčastější 2D stavby u nás doma patří různé cestičky nebo koleje. Případně koláče vytvořené z rovnoramenných trojúhelníků.

Jak jsem uvedla výše, nemusíte stavět pouze na zemi. Díky magnetům bude stavebnice držet na jakémkoliv kovovém podkladu.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

3D stavby

Tady se fantazii meze nekladou. Děti mohou stavět cokoliv je napadne. U nás vznikají hrady, ohrátky pro zvířátka, věže, lodě a další objekty.

Barvy

S malými dětmi můžete stavebnici využít pro nácvik poznávání barev a tvarů. Na dílky můžete pokládat předměty stejné barvy.

Naše děti rády pozorují svět okolo přes některý z dílků a dívají se, jak se všechno a všichni najednou změní. 🙂

Tím, jak jsou dílky průhledné, dá se i zkoumat, jaké odstíny vzniknou, když se dají různé kostky na sebe.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Stolní hra na barvy

Můžete si vytvořit „plánek“ pro stolní hru. Stačí poskládat cestičku z barvených čtverečků. Hráči házejí barevnou kostku a posouvají figurky po cestičce podle toho, jaká barva jim padne. Vyhrává ten, kdo dojde jako první na konec cesty.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Tvary

Díky stavebnici se děti hravým způsobem učí poznávat a pojmenovávat geometrické tvary. A to nejen ty základní, ale i specifické. Například prakticky vidí rozdíl mezi rovnostranným, pravoúhlým a rovnoramenným trojúhelníkem. Na Hračkolce seženete také rozšiřující sadu s trojúhelníky a šestiúhelníky, která umožní zkoumat geometrii zase trošku podrobněji.

Se staršími dětmi si můžete na stavebnici názorně ukazovat, jak vypočítat obvody a obsahy různých útvarů.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Tělesa 

Co nejvíce nadchlo na stavebnici mě je možnost stavět geometrická tělesa. Děti se díky hře učí naprosto přirozeně to, co jsem si já kvůli omezenému prostorovému vidění těžko představovala ještě na střední škole. Náš předškolák naprosto s přehledem poznává a také staví krychle, kvádry, jehlany, hranoly… A vůbec netuší, že se tím učí matematiku.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Osová souměrnost

Další aktivitou může být doplňování útvarů podle osové souměrnosti. Postavíme jednu polovinu útvaru a úkolem dítěte je dostavět druhou.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Stavění podle předlohy

Součástí balení je také barevná brožurka s nápady na využití stavebnice. Děti mohou tedy stavět i podle předlohy.

Malým dětem můžete jednoduché předlohy vytvořit na papír.

Magnetická stavebnice Connetix Tiles

Závěr

Magnetická stavebnice Connetix Tiles nás doma nadchla. Jedná se o dražší stavebnici, takže je jasné, že člověk koupi zvažuje. Za mě ale mohu s klidným srdcem říct, že tato investice opravdu stojí za to. Stavebnice nabízí mnoho možností využití a děti se toho díky hře spoustu naučí. A to vlastně jen tak mimochodem, aniž by věděly, že se učí. Stavebnice je opravdu kvalitní i po konstrukční stránce. Nemusíte se bát, že by dílky u sebe nedržely nebo by nevydržely nějaký pád.

Za nás tedy rozhodně doporučujeme.