Loutkové divadlo BUUK

O divadélku pro děti jsem přemýšlela už delší dobu. Měla jsem na něj dva požadavky. První byl, že jsem ho chtěla vyrobit sama. Druhý požadavek se týkal trvalejšího charakteru. Nechtěla jsem, aby divadélko bylo jednorázovou záležitostí, ale aby dětem vydrželo. Loutkové divadlo od BUUKU splňovalo oba tyto požadavky, a tak když mi přišel e-mail s nabídkou, jestli bych ho chtěla k recenzi, nemohla jsem odmítnout. 🙂

Loutkové divadlo BUUK

Sada k výrobě divadla

Sada k výrobě divadélka se skládá z dřevěných částí pro výrobu jeviště, portálu, sloupů a 3D kulis. Dále obsahuje plstěné výseky pro výrobu loutek, opony, kulis a plstěné provázky k provlékání. Součástí je také scénář pohádky O Šípkové Růžence. Vše je zabaleno v látkové tašce.

Sada k výrobě divadla

Ze svých zdrojů budete k výrobě divadélka potřebovat ještě disperzní lepidlo (nejlépe tekutý Herkules), kolíčky na prádlo, nůžky a tavnou pistoli.

Tvoření pro děti i pro dospělé

Sada je určena ke společnému tvoření s dětmi od 3 let. Ty si procvičí zručnost, jemnou motoriku, trpělivost i představivost. Divadélko je vhodnou pomůckou k rozvoji polytechnických dovedností. Hodí se k tvoření doma i ve školkách a jiných institucí, které navštěvují předškolní děti.

Tvoření loutek a kulis

Jak postupovat při tvoření

Pojďte se nyní podívat na podrobnější návod, jak divadélko vyrobit.

Součástí sady NENÍ podrobný psaný návod. Tvoří se podle videonávodu na YouTube kanálu Buuku.

Jeviště

Jeviště se sloupy a portálem je vyrobeno z překližky. Jednotlivé dílky se k sobě lepí lepidlem. V balení jsou také dřevěné klínky, kterými slepené díly zafixujete než úplně zaschnou. Rozměry jeviště jsou 30*40 cm. Výška sloupů je 34 cm.

Dřevěné části ke slepení

Lepení jeviště

Opona

Opona je vyrobena z červeného filcu. Pomocí provázku se navléká na horní část sloupů. Vše je vymyšleno tak, aby se s opona zatažením za provázek otevřela a zase zavřela. V jevišti jsou zarážky opony, za které se látka zasune, když je opona otevřená.

Dílky k vytvoření opony

Divadlo s oponou

Zadní kulisa

V zadní části jeviště jsou nalepené držáčky, do kterých se zasouvá zadní kulisa. Kulisa je tvořena z překližky, na kterou se připevní dvě pozadí z filcu – venkovní a vnitřní. Na tyto podklady se potom pomocí oboustranné lepící pásky nebo suchého zipu připevňují detaily – stromy, mraky, zámek nebo obraz na stěně, apod.

Držák zadní kulisy

Opona a zadní kulisa

Prostorové kulisy

Součástí jsou také prostorové kulisy. Dvě jsou celodřevěné: věž a kolébka pro miminko. Ty se lepí z jednotlivých dílků stejně jako jeviště. Další kulisy jsou napůl dřevěné a napůl plstěné. Jsou to růže různých velikostí. Na dřevěný podklad se provlékají plstěné dílky. Konce stonku se zapichují do jeviště.

Kulisy: růže

Loutky

V sadě jsou dílky na 20 barevných loutek a na 6 bílých loutek, které jsou určeny k dotvoření dle vlastní fantazie.

Každá loutka se skládá ze tří vrstev: šedý podklad + tělo + oblečení, doplňky a vlasy. Jednotlivé vrstvy se naskládají na sebe a následně se provlečou filcovými provázky. Ze zadní části se konce zaváží nebo přilepí tavnou pistolí.

Loutky

Kromě koutek k pohádce o Šípkové Růžence si můžete vyrobit další postavy. K dispozici jsou loutky různých velikostí a různého pohlaví. Částečně si můžete zvolit i barvu vlasů či oblečení.

Loutky

Několik loutek je čistě bílých a děti si je mohou nabarvit dle vlastní fantazie. K malování se hodí fixy na textil.

Loutky k dotvoření

Loutek je k dispozici dostatečné množství k tomu, abyste si s dětmi zahráli jakoukoliv pohádku či vlastní příběh.

Aby loutka stála a dalo se s ní pohybovat, zasune se zezadu dřevěná tyčka s hrotem. Za horní část tyčky se loutka drží a pohybuje se s ní. Hrot na spodním konci se dá zasunout do děrované desky jeviště a loutku tak můžete kamkoliv postavit. Při provlékání loutek jen pamatujte na to, aby provázek v jednom místě vedl středem loutky nebo se ve středu křížil. Bude se za něj zasouvat vodící tyčka.

Loutkové divadlo BUUK

Tolik naše podrobné představení tvořivé sady Loutkové divadélko od Buuku. Divadélko je opravdu povedené. Je radost pozorovat, jak vám vzniká pod rukama. Našeho Martínka (5 roků) bavilo tvoření a baví ho i hraní. Jako všechno od Buuku, i divadélko je promyšlené do posledního detailu. Sadu doporučujeme na doma i do institucí pracujících s dětmi.