Logico Primo

V dnešní recenzi bych vám chtěla představit jednu ze vzdělávacích pomůcek z nakladatelství Mutabene. Jedná se o tabulku Logico Primo, která dětem předškolního věku pomůže procvičit různé znalosti a dovednosti, které budou potřebovat nejen ve škole, ale i v běžném životě. Pojďte se podívat blíže, jak tato pomůcka funguje.

Logico Primo

O co se jedná

Základem Logica je tabulka z pevného plastu se 6 barevnými “knoflíky”, které se dají posouvat po drážkách v okraji tabulky. Do bílého okénka se zasouvají karty s různými úkoly. Děti plní úkoly tak, že posouvají barevná kolečka do správných pozic.

Logico Primo

Karty s úkoly

Karty s úkoly se vydávají v tématických sadách po 16 kusech. Karty jsou velikosti větší A5 a jsou vyrobeny z tvrdého papíru. Karty jsou oboustranné. Z jedné strany je zadání, z druhé strany je řešení. Děti si mohou jednoduše zkontrolovat, zda úkol vyřešily správně. 

Zaměření úkolů

Sady karet jsou rozdělené podle věku dětí. Můžete vybírat z témat pro děti od 3, 4 nebo 5 let. Pro starší děti jsou pak určené karty z řady Logico Piccolo, které fungují na podobném principu. Zadání a témata jsou ale přizpůsobené věku dětí.

Jak jsem zmínila, každá sada je zaměřena na nějaké téma. My máme doma z řady pro děti od 3 let sadu Barvy a tvary. Z edice pro děti od 4 let máme sadu Podzim. 

Karty s úkoly

Co pomůcka rozvíjí

Logico Primo rozvíjí logické myšlení, prostorovou představivost, zrakové rozlišování, schopnost hledat souvislosti, slovní zásobu a díky posouvání barevných knoflíků i jemnou motoriku. Dle tématu karet se děti učí i konkrétním dovednostem – poznávat barvy, tvary, přiřazovat stíny a obrysy k obrázkům, pravolevou orientaci, aj.

Je úžasné, co všechno se děti díky této pomůcce mohou naučit formou hry. 

Logico Primo

Komu je pomůcka určena

Logico Primo je určeno k procvičování doma i v organizacích pracujících s dětmi. Především ve školkách, ale i v mateřských centrech, dětských skupinách, apod. Jedná se také o ideální pomůcku na cesty. 

Karty Barvy a tvary

V sadě Barvy a tvary děti provází klaun Pimpo. Karty obsahují úkoly, při kterých si děti procvičí nejen poznávání barev a tvarů, ale i další dovednosti. Naše oblíbená karta z této sady je karta, kde Pimpo předvádí různé cviky. Náš Martínek je rád napodobuje. Úkolem na této kartě je přiřadit cvik k pozici, kterou tělo při tomto cviku zaujímá. Tato sada je určena dětem od 3 let.

Logico Primo

Karty Podzim

Podzimní sada je určena dětem od 4 let. Všechny karty se týkají toho, co se děje na podzim – v přírodě i doma. Karty se do tabulky vkládají na šířku. Děti při plnění úkolů posouvají barevná kolečka z levé strany tabulky do spodní části. U tohoto typu karet tak mohou vhodným způsobem zapojit levou ruku. Naše nejoblíbenější karta z této série je doplňování dílků puzzlí do obrázku s rybami. Přiznám se, že u této karty jsem si procvičila představivost taky, protože některé dílky puzzlí jsou nejen prostorově otočené, ale i zrcadlově obrácené. 😉

Logico Primo

Naše zkušenosti

S tabulkou Logico Primo jsem se poprvé setkala v mateřském centru. Od té doby jsem ji někde občas zahlédla na internetu a moc se mi tato vzdělávací pomůcka zalíbila. Díky spolupráci s nakladatelstvím Mutabene jsme mohli Logico vyzkoušet i doma. Mám velkou radost, že se tato pomůcka zalíbila i dětem. Marky má čerstvě 2 roky, takže zatím zkoušíme společně. Je to hodně o vysvětlování, ale do těch jednodušších úkolů na barvy a tvary se začíná zapojovat. Martínek má necelých 5 roků a plníme ty podzimní úkoly pro děti od 4 let. Každý den si tabulku vezme do ruky a vyzkouší zhruba dva listy. Ty, které vyplňuje opakovaně, už zvládá samostatně. U nových potřebuje přečíst zadání a občas něco dovysvětlit. 

Logico Primo

Obě děti ale tabulka baví, což mě opravdu těší. Mně osobně se tato pomůcka moc líbí. Oceňuji nápadité úkoly, u kterých si děti formou hry osvojí množství dovedností. Moc se mi líbí také to, že z druhé strany karet je řešení. Stačí obrázek otočit a hned vidíte, jestli jste úkol správně. Martínek má vždycky velkou radost, když se mu podaří úkol vyřešit správně. Na druhou stranu, když někde udělá chybu, ihned vidí, na co je potřeba se zaměřit. 

Karty Logico Primo

Za nás tedy můžeme Logico Primo jedině doporučit. Osobně ho jako pomůcku nejen pro děti, ale i pro rodiče. Uvědomila jsem si totiž, že díky kartám z Logica se mi některé informace Martínkovi předávají lépe a dají se jednodušeji vysvětlit. 🙂 

Doporučujeme k procvičování s dětmi doma i do školek a dalších institucí.