Kouzlo Vánoc

Ve vydavatelství Familium nedávno vyšla nádherná rodinná hra o vánočním putování s názvem Kouzlo Vánoc. Jedná se o stolní hru pro celou rodinu, při které se dozvíte o vánočních zvycích a tradicích a zároveň strávíte příjemné chvíle se svými blízkými. Pojďte si ji prohlédnout zblízka.

Kouzlo Vánoc

Komu je hra určena

Hra je určena 2 a více hráčům (horní hranice není omezena). Věk hráčů nehraje roli, zapojit se mohou předškoláci, starší děti i dospělí.

Cíl hry

Cílem hry je doputovat s figurkou Marie, Josefa a oslíka do Betléma a donést Ježíškovi co nejvíce darů, které najdete po cestě.

Co hra obsahuje

V balení najdete: hrací plán, žetony s obrázky darů, karty s úkoly, trojfigurku Marie, Josefa a oslíka, figurku Jezíška a pravidla hry.

Kouzlo Vánoc

Kouzlo Vánoc

Průběh hry

Na hrací plán rozmístíme žetony s jednotlivými dary pro Ježíška. Připravíme hrací karty s úkoly.

Hráči se rozdělí do dvou a více týmů. Můžou hrát i jednotlivci, ale v týmech je hra pestřejší.

Hráči se střídají v otáčení hracích karet. Najdete na nich zajímavosti, týkající se Vánoc a úkoly ke splnění.

Jeden z hráčů ostatním PŘEDVÁDÍ, POPISUJE nebo KRESLÍ věc, zážitek či písničku podle popisu na kartě.

Tým, který jako první uhádne, o co se jedná, získává žeton z cestičky a posouvá figurku Marie a Josefa o políčko blíže k Betlému.

Hra končí, když je posbíráno všech 16 žetonů z hracího plánu a dojde se figurkou až do Betléma.

Dary na cestě mají různé bodové ohodnocení. Hru vyhrává tým, který Ježíškovi donese nejvíce darů.

Kouzlo Vánoc

Andělská karta

Součástí karet s úkoly jsou speciální Andělské karty. Ten, kdo tuto kartu otočí, předvádí, popisuje nebo kreslí hádanku pouze svému týmu. Žeton tak díky Andělské kartě získá právě jeho tým. Pokus hrají jen jednotlivci, tak žeton automaticky získává ten, kdo otočí Andělskou kartu.

Andělské karty

Obsah hracích karet

Jak už jsem zmínila, hrací karty obsahují zajímavosti týkající se slavení Vánoc. Najdete na nich například vysvětlení, proč na Vánoce zdobíme vánoční stromeček nebo povídání o kvetoucí vánoční hvězdě. Informace o lidových zvycích a tradicích se prolínají s vyprávěním biblického vánočního příběhu. Ten je doplněn o praktické údaje, díky kterým si příběh putování Marie a Josefa do Betléma můžeme lépe představit. Uvádí se například počet obyvatel Nazareta v době Ježíšova narození nebo délka trasy mezi Nazaretem a Betlémem. Karet je celkem 40 a dělí se na 4 skupiny dle barvy (barvy odpovídají barvám žetonů s dary). V každém úseku cesty se vytahují karty z jedné barevné skupiny.

Hrací karty

Hrací karty

Žetony s dary

Žetony s dary, které hráči získávají po cestě do Betléma, jsou rozdělené do čtyř kategorií. V každém úseku cesty se sbírá jeden druh žetonů. Najdeme na nich zlato, kadidlo, myrhu a jehňátka. Barvy žetonů odpovídají barvám políček na hracím plánu.

Žetony

Kouzlo Vánoc

Figurky

Hra obsahuje dřevěnou trojfigurku Marie, Josefa a oslíka a figurku Jezíška v jesličkách. Jelikož se nejedná o hru na rychlost a nezáleží na tom, kdo bude v Betlémě první, je zde každá figurka pouze jednou. Hráči se střídají v posouvání oslíka. Figurku Jezíška pak umístí do chléva na konci hracího plánu.

Kouzlo Vánoc

Závěrem

Hra je krásně graficky zpracovaná. Zdobí ji pěkné ilustrace. Moc se nám líbí také záměr hry – hráči v první řadě nesoupeří proti sobě (mít jako tým nejvíce bodů je až druhotný cíl). Nejdůležitější je jít společně do Betléma a donést Ježíškovi co nejvíce darů. Už cesta je však důležitá. Hráči se dozvědí nejen něco o Vánocích, ale také o sobě navzájem díky plnění úkolů z kartiček.

Kouzlo Vánoc

Rodinnou hru Kouzlo Vánoc z Familium doporučujeme jako vhodnou aktivitu pro adventní a vánoční období.