Kloboučku hop

Klasickou hru Kloboučku hop si mnozí z nás pamatují z dětství. Také jsem ji jako dítě ráda hrávala. Dnes bych vám chtěla představit trošku jinou variantu této hry od značky Bigjigs, kterou jsme otestovali ve spolupráci s e-shopem Učení je radost. Pojďte se podívat blíže.

Kloboučku hop

Co je jiné

Kloboučku hop od značky Bigjigs je ze dřeva. Hra je tedy odolnější. Místo klasických kloboučků se do otvorů na hrací desce vkládají dřevěné kuličky.

Cíl hry

Cílem hry je trefit se dřevěnou kuličkou do otvorů v hrací desce. Když trefíte otvor stejné barvy jako  má kulička, získáváte dva body. Když trefíte otvor jiné barvy, máte jeden bod.

Kloboučku hop

Co hra obsahuje

Balení obsahuje dřevěnou hrací desku se 16 otvory označenými 4 barvami. Čtyři rampičky na odpalování kuliček a 16 barevných kuliček (od každé barvy čtyři).

Velkou výhodou rampiček oproti klasickým plastovým je to, že jsou odolnější. Plastové z klasické varianty se nám několikrát polámaly. Na jedné straně rampičky je otvor pro položení kuličky. Na druhé straně je označení, kam mají děti ťuknout prstem.

Kloboučku hop

Na co si dát pozor

Hra je určena dětem od 3 let. Velký pozor je potřeba dávat na to, aby malé děti kuličku nevdechly. Z toho důvodu bych hru nedoporučila pro děti, které mají tendence dávat předměty do pusy.

Tato varianta Kloboučku hop mi přijde o něco těžší než ta klasická plastová. Dřevěné kuličky jsou váhově těžší než plastové kloboučky. Dítě potřebuje vynaložit větší sílu na jejich odpálení.

Kloboučku hop

Co hra rozvíjí:

Hra rozvíjí: jemnou práci ruky, odhad, přesnost, soustředěnost, trpělivost a také prostorovou orientaci.

Naše zkušenosti:

Tuto hru hrajeme převážně jen s Martínkem. Pro Markétku je ještě náročná. Hra nás baví a oba si ji užíváme. Už jsme u ní ale také zažili náročnější chvilky, když jsme se za žádnou cenu nemohli trefit poslední kuličkou do jamky. Martínek mě ale překvapil, že se nevzdal a zkoušel to pořád dokola, než se mu to povedlo. 🙂

Hry jsou skvělými pomůckami, jak rozvíjet různé dovednosti, které jsou potom důležité i v životě. Například právě trpělivost či soustředěnost. Děti se díky hraní také učí respektovat určitá pravidla a překonávat samy sebe.

Kloboučku hop

Další využití hry

V závěru nabízím několik možností, jak tuto hru dále využít.

BARVY

S batolaty můžete hru využít k rozlišování barev. Stačí kuličky vkládat do otvorů podle barev.

Dále můžete kuličky třídit dle barev.

Můžete také připravit předlohy s barevnými řadami a děti podle nich skládají kuličky ve stejném pořadí.

U všech aktivit pro batolata je potřeba dávat pozor, aby děti kuličku nevdechly!

Barevné řady

ORIENTACE NA PLOŠE A PAMĚŤ

Další možnosti využití hry se nabízí poté, co herní desku otočíme obrázkem dolů. Spodní strana je totiž bez barvy. Můžeme do ní libovolně vložit kuličky a překreslit otvory na papír. Děti vybarvují kolečka na papíře dle barev kuliček v hrací desce.

Další variantou je vybarvovat papírovou předlohu po pamětí. Děti si předtím prohlédnou hrací desku s kuličkami. Potom ji zakryjeme a děti vybarvují kolečka na papíře zpaměti.

Aktivitu můžeme i otočit tak, že nachystáme barevnou předlohu na papíře a děti podle ní mohou do desky vkládat kuličky.

Varianty hry

Dřevěnou hru Kloboučku hop značky Bigjigs můžeme jedině doporučit pro malé i velké hráče. K dostání je na e-shopu Učení je radost.