V posledních dnech jsme se s dětmi stali archeology a paentology a díky badatelské sadě HLUBINY NAŠÍ ZEMĚ z edice Albi Science jsme si vyzkoušeli krásné pokusy a dozvěděli se spoustu nových informací. Pojďte se podívat na recenzi této sady.
Co sada obsahuje
V sadě najdete:
- sádru a formu na odlití fosilií
- sádrový kvádr s kostrou T-Rexe a minerály
- kompas
- akrylové barvy a štětec
- plastovou formu v podobě sopky a jezírek
- chemikálie: jedlou sodu a kyselinu citronovou
- pH papírky
- kádinku, pipetu a další pomůcky k míchání
- dětskou vstupenku do dinoparku
- knížku s návody a informacemi (v čj a ve slovenštině)
Komu je sada určena
Výrobce sadu doporučuje dětem od 8 let.
S dopomocí dospělého vše zvládnou i mladší děti. My jsme bádali s dětmi 6 a 3 roky.
Aktivity
Díky sadě si s dětmi vyzkoušíte různé aktivity a dozvíte se spoustu informací. Všechny aktivity a jejich průběh jsou popsány v přiložené brožurce. Jsou zde také uvedené různé zajímavosti.
Prozkoumávání sedimentu
Nejdříve jsme ze sedimentu vykopali jednotlivé kosti T-Rexe, ze kterých se poskládá celá kostra tohoto dinosaura. Kostra je plastová a ve tmě svítí.
Kromě kostry se v sedimentu nachází také čtyři kameny: pyrit, magnetit, tygří oko a obsidián. O každém z nich se v knížečce dočtete podrobné informace. Můžete si také vyzkoušet, jestli jsou železité minerály magnetické.
Výroba fosilií
Další aktivitu si nejvíce užila naše tříletá Marky. Odlévali jsme fosilie ze sádry a následně je barvili. Forma na fosilie je oboustranná. Můžete si tedy odlít i „otisk fosilie“, do které vám zkameněliny krásně zapadnou.
Výroba lávové bomby a erupce sopky
S šestiletým Martínkem jsme si nejvíce užili jednoduché chemické pokusy. Nejdříve jsme vyrobili lávovou bombu a vyzkoušeli si erupci sopky.
Neviditelné plyny
Detekce neviditelných plynů je pokus, který nás nadchl asi úplně nejvíc. Nejdříve jsme sledovali, jak se v „jezírku“ díky rozpouštění CO2 mění barva vody.
Ve druhé části pokusu jsme zase „neviditelným plynem“ uhasili plamínek svíčky. Působilo to jako opravdové kouzlo. Také nás zaujal příběh od jezera Nyos, který se k tomuto pokusu váže.
Minerální prameny
Posledním pokusem, který jsme zkoušeli bylo tvoření minerálních kamenů. Zkoumali jsme kyselost a zásaditost tekutin. Samotné minerální krystalky se nám vytvořit nepodařilo. Určitě se ale k tomuto pokusu ještě vrátíme.
Závěr
Badatelská sada Hlubiny naší země z edice Albi Science nás úplně pohltila. Odnesli jsme si z ní mnoho zážitků i nových informací. Já jako rodič oceňuji, že je sada připravena se vším všudy včetně podrobného návodu i popisu jednotlivých jevů. Dětem ze sady zůstaly pěkné artefakty. Formy a návody vám zůstanou napořád, takže se můžete k jednotlivým aktivitám vracet. Pokud rádi bádáte stejně jako my, je tato sada naprosto ideálním dárkem. Třeba pod vánoční stromeček. 🙂