Haptické pexeso

Před časem jsme vám představovali speciální magnetické pexeso Šárky Kvochové (dočíst se o něm můžete zde).  Dnes přišla na řadu druhá její hra, a tou je také PEXESO, tentokrát HAPTICKÉ. Pojďme se na něj podívat.

Haptické pexeso

HAPTICKÉ (hmatové) PEXESO je stejně kvalitní a originální jako MAGXESO. Opět můžete čekat krásnou dřevěnou ručně vyráběnou hru, kterou můžete využít pro hraní s dětmi doma, v herně, ale i v domově pro seniory.

Haptické pexeso

Hra se skládá z 16 dřevěných „mističek“ s otvorem uprostřed a z dřevěného stojánku, na který se „mističky“ navlékají.

Haptické pexeso

Jak hra funguje?

Do dřevěných mističek speciálním lepidlem na bázi pryskyřice v tenkých vrstvách nalepíte vámi zvolený materiál, který po nalepení vytvoří strukturovaný povrch. Můžete využít luštěniny, drobné korálky, kousky strukturovaných látek, kamínky nebo cokoliv jiného. Důležité je, aby vždy dvě mističky obsahovaly stejný materiál a dalo se s nimi hrát pexeso. Pokud vás neláká lepení materiálu do mističek, můžete si pořídit i verzi, ve které už jsou mističky zaplněné.

Haptické pexeso

Po nalepení materiálu stačí všechny mističky otočit dnem vzhůru a hra netradičního pexesa může začít. 🙂

Co hra rozvíjí?

Hra rozvíjí především jemnou motoriku, a hmat. Při hře pexesa samozřejmě také paměť a soustředěnost. Dále (dle náplní mističek) může rozvíjet specifické dovednosti jako je poznávání konkrétních luštěnin, pojmenovávání vlastností ruzného materiálu, apod.

Pro koho je hra určena?

Haptické pexeso bychom doporučili pro všechny věkové kategorie – od nejmenších dětí po seniory. Rozvoj jemné motoriky i paměti je důležitý pro malé i velké hráče. 🙂  Co takhle využít ji pro společné chvíle prarodičů s vnoučaty? 🙂

Haptické pexeso

Na závěr přidáváme několik nápadů, jak hru využít kromě hry pexesa.

Co je uvnitř

Jeden hráč si vezme mističku, aniž by ostatním ukázal, co v ní je. Popisuje vlastnosti daného materiálu a ostatní hádají, o co se jedná.

Navlékání mističek

Hra je vhodná i pro nejmenší děti, které mohou hmatem zkoumat povrchy ruzných materiálů a zároveň trénovat i navlékání mističek na stojánek.

Hra na paměť

Několik mističek otočíme „náplní“ nahoru a hráči si musí zapamatovat jejich obsah. Mističky přikryjeme a poté hráči vyjmenují, které náplně viděli.

Poslepu

Hráč má zavázané oči a postupně mu dáváme do ruky jednotlivé mističky a jeho úkolem je popsat jejich vlastnosti a poznat, o jakou „náplň“ se jedná.

Barvy

Do mističek můžeme vlepit látky různých struktur a barev a zahrát si tak i hru na poznávání barev.

Haptické pexeso

Tolik náš dnešní tip na krásnou hru HAPTICKÉ PEXESO, kterou určitě doporučujeme. 🙂 Další originální výrobky Šárky Kvochové si můžete prohlédnout a zakoupit zde.