Emoce – obrázkové karty

Pomůcku, kterou vám chci dnes představit, jsem dlouho postrádala. O to větší radost mám z toho, že ji nakladatelství Pasparta vydalo. Obrázkové karty na téma EMOCE jistě ocení všichni, kdo pracují s dětmi, ale využít je mohou i rodiče v domácím prostředí. Pojďme si je představit a ukázat si několik nápadů, jak s nimi pracovat.

Emoce – obrázkové karty

Sada obsahuje celkem 30 kartiček. Deset z nich jsou obrázky smajlíků, kteří znázorňují různé emoce.

Emoce – obrázkové karty

Zbývajících dvacet kartiček je věnováno různým situacím, s nimiž se děti běžně setkávají a které v nich vyvolávají různé pocity.

Emoce – obrázkové karty

Sada obsahuje také brožurku se základními informacemi o lidských emocích a také konkrétní tipy, jak s kartami pracovat.

Emoce – obrázkové karty

Prvním tipem, který využijete i při individuální práci s jedním dítětem, je přiřazování situačních kartiček k obrázkům smajlíků. S dvojicemi kartiček si můžete zahrát i pexeso.

Emoce – obrázkové karty

Kartičky mohou také pomoci navodit atmosféru na začátku práce se skupinou dětí. Stačí, když si na začátku setkání každý vybere jednu kartu, která odpovídá tomu, jak se právě cítí. Vedoucí skupiny (učitel) pak lépe porozumí rozpoložení skupiny a může zvolit vyhovující metodu práce s ní.

Emoce – obrázkové karty

Karty mohou také ulehčit rodičům i pedagogům diskuzi s dětmi o náročnějších tématech. Dětem se bude mluvit lépe, když budou mluvit o osobě na situační kartě než přímo o sobě. Karty tak mohou pomoci dětem zpracovat těžší situace jako je úmrtí blízkého člověka.

Emoce – obrázkové karty

Další možností, jak s kartami pracovat, je třídění smajlíků (emocí) na pozitivní a negativní. Děti k nim pak samy mohou vymýšlet nové situace, které v nich dané pocity vyvolávají.

Mladší děti se mohou na kartách učit pojmenovávat konkrétní emoce. Hledat smajlíky a situace, které znázorňují radost, smutek, štěstí, hněv…

S dětmi můžeme také tvořit „emoční protiklady“ a stavět k sobě dvojice karet, které znázorňují protikladné emoce.

Emoce – obrázkové karty

Tolik tedy pár nápadů, jak kartičky na téma EMOCE využít. Mně osobně se karty velmi líbí a určitě je v praxi s dětmi využiji. Myslím, že mluvit o emocích se s pomocí obrázků dá už s malými dětmi a že je to potřebné. Aktivity na toto téma jim mohou pomoci zorientovat se ve světě pocitů, které třeba mnohdy neumí ještě samy zpracovat. A co si budeme povídat, vždyť i my dospělí s tím někdy bojujeme. 🙂 Takže za nás obrázkové karty na téma EMOCE velmi doporučujeme.

Rodičům i pedagogům doporučujeme také další materiály a knihy vydavatelství Pasparta, které se specializuje (nejen) na děti s poruchami autistického spektra. Osobně mě zaujaly třeba tyto ppracovní listy pro předškoláky nebo pohádky či vánoční koledy s piktogramy.