Časopis Časostroj

Před pár měsíci jsme s dětmi v trafice objevili časopis Časostroj a hned jsme si ho oblíbili. Ráda vám tedy časopis představím v podrobné recenzi. Pojďte se s námi vydat na toulky historií.

Časopis Časostroj

Komu je časopis určen

Časopis je určen dětem od 7 do 15 let. U nás zaujal šestiletého a velmi ráda se ke čtení (hlavně o dinosaurech) přidá i 3,5 letá. I mě samotnou čtení moc baví.

Časopis Časostroj

Co vás čeká uvnitř

Časostroj nabízí výlety do blízké i vzdálené minulosti. Děti se seznámí s různými historickými obdobími, osobnostmi, kulturními zvyklosti i vynálezy. Články jsou přehledně a velmi čtivě zpracované. Dělí se do různých rubrik. Najdete zde různé literární žánry (příběhy, rozhovory, komiksy, reportáže, aj.). Každé číslo navíc obsahuje vystřihovánku.

Časopis Časostroj

Formát časopisu

Časopis je velký podobně jako formát A4. Má 53 celobarevných stránek. Strany s textem jsou na klasickém měkkém papíře. Vystřihovánky uprostřed jsou na tvrdém papíře. Vychází 10 čísel ročně. Dvakrát za rok vychází ještě Speciál.

Časopis Časostroj

Rubriky

Pojďme si krátce představit pravidelné rubriky.

Divy světa

Rubrika Divy světa je hned v úvodu každého čísla. Na dvou stranách se dětem představí významná světová stavba.

Časopis Časostroj

Hlavní téma

Každý je časopis je zaměřen na jedno hlavní téma, kterému se věnuje na 3-4 stránkách.

Témata posledních několika čísel:

  • Golem a jeho děsivá tajemství
  • Jak divoký byl Divoký západ?
  • Hrozný vládce Velké Moravy
  • Rekordy z říše dinosaurů
  • Bezohledný vynálezce Edison

Časopis Časostroj

Deník pana Poka

Deník pana Poka je vtipný komiks. Hlavní hrdina chlapec „pan Pok“ má svérázné nápady, které konzultuje s vědci nebo vynálezci z minulosti. Komiks se věnuje vždy jednomu konkrétnímu tématu z fyziky.

Časopis Časostroj

Holky v akci

Zajímavá je také rubrika Holky v akci, která představuje život a dílo významných žen.

Jak se žilo

Na stránkách této rubriky se čtenáři dočtou o životě v různých historických obdobích. Životní příběh zde vypráví různé postavy. Obyčejní lidé, ale i vládci a významné osobnosti.

Vystřihovánky

Uprostřed časopisu jsou vystřihovánky. Kromě figurek, budov a strojů zde často najdete tématické hry – karetní či stolní.

Časopis Časostroj

Časopis Časostroj

Perlička

Rubrika Perlička vždy představuje nějakou zajímavost z historie, nad kterou by člověka asi samotného nenapadlo uvažovat. Například, které části mamuta našim předkům chutnaly nejvíce. 🙂

Časopis Časostroj

Na kus řeči

Rubrika Na kus řeči přináší rozhovory s významnými osobnostmi, které se formou odpovědí na všetečné otázky představují. Mně osobně hodně zaujal rozhovor s Karlem I. Habsburským.

Časopis Časostroj

Zloban před tabulí

V rubrice Zloban před tabulí navštívíme hodiny dějepisu, ve kterých jeden ze žáků (zvaný Zloban) pokaždé něco vyvede.

Časopis Časostroj

Tajná řeč umění

Tato rubrika podrobně rozebírá vybrané umělecké dílo nebo historickou stavbu.

Další rubriky

V každém Časostroji se objeví také téma pravěku či starověku – zajímavosti o dinosaurech, představení starověkých civilizací, apod. Pravidelná je také rubrika Duel, ve které se srovnávají soupeři v podobné oblasti.

Časopis Časostroj

Závěr

Časopis Časostroj nás doma nadchl a velmi rychle se zařadil do našeho portfolia oblíbených dětských časopisů. S chutí se do něj začteme všichni. Osobně se mi na něm líbí různorodý a zajímavě zpracovaný obsah. Je na něm vidět, že jsou autoři nadšení a práce je baví. 🙂