Výročí vzniku ČSR v dětské literatuře

V posledním letošním příspěvku na Tvoříme pro děti bych se chtěla vrátit k říjnovému 100. výročí vzniku ČSR a představit zároveň dvě knihy, které k tomuto tématu vyšly nedávno a které moc doporučujeme. Dětem i dospělým. 🙂

Knihy k výročí vzniku ČSR

První kniha PO STOPÁCH STOLETÉ DÁMY z Portálu čtenáře seznamuje s hlavními událostmi každého roku uplynulého století.

Po stopách stoleté dámy

Malí i velcí čtenáři v knize najdou mnoho informací o politickém i společenském dění v jednotlivých letech období 1918-2018. Texty doplňují dobové vtipy, hádanky a rébusy. Ukázka z knihy je zde.

Po stopách stoleté dámy

Druhá kniha 1918 ANEB JAK JSEM DAL GÓL PŘES CELÉ ČESKOSLOVENSKO je prosincovou novinkou nakladatelství Host Brno.

1918 aneb Jak jsem dal gol přes celé Československo

Děj knihy se odehrává v prvních letech po vzniku ČSR. Hlavním hrdinou je jedenáctiletý nadšený fotbalista Jenda Vosika, který vyrůstá v Mostu a celý příběh knihy vypráví. Jeho otec je učitel historie a velký vlastenec, který neváhá jít za svým ideálem, a tak se Jenda dostane až na druhý konec Československa, na Podkarpatskou Rus. Je to velmi čtivě napsaný příběh, který přináší nový pohled na vznik Československa a následujících událostí, které zásadně ovlivnily životy všech jeho obyvatel. Poznámky na okrajich knihy vysvětlují důležité pojmy z textu. Ukázka z knihy je zde.

1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo

Každá kniha je úplně jiná, ale obě jsou velmi obohacující a rozšiřují rozhled každého zájemce o naši historii.

K tématu doporučujeme také knihu Veroniky Válkové Vznik ČSR, jejíž recenzi najdete zde. Další knižní tipy k tématu historie Česka najdete zde.