Velkoformátová leporela R. S. Bernerové

Dnešním knižním tipem budou známá velkoformátová obrázková leporela německé autorky R. S. Bernerové: Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc. Tyto knihy jsou velmi rozšířené a oblíbené. Pojďme se nad nimi chvíli zastavit.

R.S.Bernerová: Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc

Nad příběhy beze slov, které zachycuji každodenní život obyvatel jednoho města s přilehlým statkem, se dá strávit hodně času už s nejmenšími dětmi. Stačí pojmenovávat, popisovat.

R.S.Bernerová: Zima

Knížky ale zaujmou i děti starší, obrázky přímo vybízejí k vyprávění. Mohou být podnětem pro rozvoj diskuze nad rámec toho, co děti vidí v knížce.

R.S.Bernerová: Jaro

Témat k diskuzi knížky nabízejí nepřeberné množství. Nejen o typických činnostech pro určité roční období či denní dobu. Pokud navíc máte více knížek ze série, můžete je navzájem porovnávat a sledovat rozdíly.

R.S.Bernerová: Léto

Zde je malé shrnutí základních informací o těchto knihách:

Příběhy začínaji v zimě, pokud tedy chcete postupně pořizovat celou sérii, doporučujeme začít knihou ZIMA. 

Děj jednotlivých dílů na sebe navazuje, ale pro jeho pochopení není nutné mít všechny knihy.

Každá kniha obsahuje stejné obrázky co se týče prostředí. Mění se děj v ulicích, můžeme sledovat, jak pokračuje stavba školky a také změny v přírodě a chování zvířat, které odpovídají danému ročnímu období. 

Jednotlivé stránky knihy na sebe navazují. Kdybyste je poskládali do rady za sebou, vznikl by jeden velký obraz zachycující celé město. 

V každém dílu narazíte na několik stejných postav, které můžeme nazvat „hlavními hrdiny“. Vždy se ale seznámíte i s novými obyvateli nebo návštěvníky města. Jména postav najdete vždy na zadní straně knihy. 

R.S.Bernerová: Podzim

Kniha NOC zachycuje příběh obyvatel městečka o jedné letní noci. Tématicky tedy ladí ke knize LÉTO. 

R.S.Bernerová: Noc

Tak prohlížejte, povídejte si, hledejte rozdíly, všímejte si detailů a hlavně buďte spolu. 🙂

Zde se můžete inspirovat, jak s leporely dále pracovat.

Zde jsou ke stažení černobílé obrázky z knih k vybarvení.

Knihy vyšly v nakladatelství Paseka.

Příjemnou zábavu. 🙂