Rokovy výlety do historie

V dnešním článku nové rubriky AUDIO přinášíme recenzi na audioknihu Ladislava Špačka s názvem ROKOVY VÝLETY DO HISTORIE – etiketa pro školáky. Stejně jako ostatní knihy autora pro dětské čtenáře, i tato seznamuje malé i velké posluchače s pravidly etikety a etiky.

Rokovy výlety do historie

Hlavní hrdina, desetiletý chlapec Roko, žije s rodiči ve slunném Chorvatsku. Jeho tatínek je rybář a maminka (původem z Čech) se stará o rodinný penzion. Každé odpoledne Roko v přístavu vyhlíží svého tatínka, jak se vrací z rybolovu a nejednou mu pomáhá vykládat úlovek. Jednoho dne při tom narazí na kouzelnou zlatou rybku, které zachrání život a odnese si ji domů do akvária.

Rybka má moc plnit Rokovi přání a umožní mu cestovat ve snu prostorem i časem, a tak se každou noc Roko ocitá v jiné zemi v jiném historickém období. Navštíví tak třeba zámek Versailles v době vlády Ludvíka XIV., Pražský hrad v době vlády Rudolfa II., palác římského císaře Diokleciána ve Splitu nebo Skotsko za vlády královny Viktorie. Při každé cestě do historie dostane Roko svého průvodce, který má blízký vztah k právě vládnoucímu panovníkovi a díky němuž zblízka nahlédne do jeho sídla a dostane se na královské hostiny, na kterých zjistí, jaké zvyklosti při stolování byly typické pro danou dobu a jaká pravidla platila ve společnosti. Svými poznatky z cest pak nejednou ohromí rodiče i paní učitelku, kteří o jeho výletech nemají ani tušení.

Díky ROKOVÝM VÝLETŮM DO HISTORIE se děti seznámí nejen s pravidly slušného chování, ale i s mnoha historickými fakty a souvislostmi, nad kterými by jinak člověka ani nenapadlo přemýšlet. Kniha ale zdaleka není jen o pravidlech stolování, ale i o etickém přístupu v běžném životě. Důraz se klade i na další hodnoty jako je soudržnost rodiny, úcta ke stáří a další. Nechybí ani rady pro řešení běžných situací jako je přecházení přechodu pro chodce nebo návštěva restaurace. V knize se krásně prolínají Rokovy zážitky z cest do minulosti s jeho běžným životem. Autorovi se podařilo propojit historické souvislosti s životem v současnosti.

Audioknihu ROKOVY VÝLETY DO HISTORIE vydala AUDIOTÉKA. Namluvil ji sám autor, Ladislav Špaček. Ukázku si můžete poslechnout zde. Určitě doporučujeme. 🙂