Retrohraní

Autorka dnešní knihy s názvem RETROHRANÍ, Alice Kavková, o sobě říká, že je herní archeoložka. Věnuje se totiž znovuobjevování pozapomenutých her, které si dnešní generace rodičů a prarodičů může vybavit ze svého dětství. Alice tyto hry ze 70. a 80. let 20.  století znovu připomíná, sepisuje jejich pravidla a zkoumá jejich původ i různé varianty. V knize RETROHRANÍ najdete popsaných více než 200 takových her. Pojďte nahlédnout dovnitř.

Retrohraní

Kniha je rozdělena na několik oddílů podle typu jednotlivých her (hry s pomůckami, bez pomůcek, hry našich babiček a dědečků, říkanky).

Retrohraní

Ke každé hře a pomůcce najdete v úvodu kapitoly povídání a následně popis pravidel hry a také její různé varianty včetně názorných schémat.

Retrohraní

U popisu jednotlivých her najdete vždy několik piktogramů, znázorňujících počet hráčů, věk, délku trvání hry a prostředí hry. V rámečku je také uvedeno, jaké dovednosti hra rozvíjí.

Retrohraní

Autorka se zabývá i rozdíly jednotlivých her v různých zemích a časových obdobích. Velmi zajímavé jsou třeba varianty klasické hry SKÁKACÍ PANÁK.

Retrohraní

Dozvíte se, že v různých zemích se skáče/skákal trošku jinak a podle podrobných popisů si můžete s dětmi jednotlivé varianty vyzkoušet. 🙂

Retrohraní

Texty knihy jsou čtivé a pravidla her jsou popsána opravdu srozumitelně. Jednotlivé kapitolky jsou navíc proložené hravými ilustracemi.

Retrohraní

Jedním z cílů knihy Retrohraní je znovu oživit hry našeho dětství a předat je našim dětem.

Retrohraní

Retrohraní

Velmi hodnotné je také to, že kniha obsahuje již zapomenutá pravidla starých her a tím umožňuje čtenářům, aby tyto hry mohli předat dál. Typickým příkladem takové hry jsou VRCHCÁBY.

Retrohraní

Autorce se podařilo vytvořit ucelenou publikaci, kterou navazuje na své předchůdce, kteří se zabývali teorií her a vydávali encyklopedie her.

Retrohraní

RETROHRANÍ je encyklopedií dnešní doby, a proto v závěru knihy najdete QR kódy, které odkazují na videa k jednotlivým hrám z knihy. Jednoduše si tak můžete pustit ukázky her a podívat se na ně v praxi.

Retrohraní

Knihu můžeme jedině doporučit do každé rodiny, ale také pro učitele i vedoucí zájmových kroužků.

Retrohraní

Alice Kavková retrohrami opravdu žije. Kromě knihy vám můžeme doporučit také její web, kde najdete pravidla některých her. Zajímavý je i videoportál Retrohraní. Mrkněte také na jejich rodinný e-shop 4 Kavky, kde kromě knihy Retrohraní najdete i několik originálních pomůcek k jednotlivým hrám (skákací gumu, skleněné kuličky a další).