Račte dál!

PÁTRACÍ KNÍŽKY s minimem textu jsou skvělou pomůckou pro rozvoj různých dovedností u menších i větších dětí. Klasikou mezi nimi jsou obrázková leporela ročních období R. S. Bernerové. Vychází ale i nové knížky tohoto stylu a jsou neméně povedené. Jednou z nich je kniha kanadské autorky Marianne Dubucové s názvem RAČTE DÁL!, která loni vyšla v nakladatelství Host.

Račte dál!

Příběhy knížky se odehrávají v domě číslo 3 v Piškotové ulici v průběhu jednoho dne. Jeho obyvateli jsou zvířecí rodinky. Čtenáři mohou sledovat, co prožívají obyvatelé tohoto domu od rána až do večera a co se děje v jeho blízkém okolí.

Račte dál!

Knížka s klasickými stránkami (není to leporelo) na první pohled vypadá velmi jednoduše. Každá stránka přináší pohled na stejný dům. Když si však obrázky prohlédneme pozorněji, začneme si všímat různých postav a jejich příběhů.

Račte dál!

Kniha obsahuje minimum textu. V levém horním rohu každé dvojstrany je krátký úryvek, který letmo popisuje příběh rodiny králíčků a některých obyvatel domu. Hlavní linii děje tvoří to, že malý králíček má narozeniny a celá rodina se zapojuje do příprav oslavy.

Račte dál!

Příběhy ostatních obyvatel domu, jejich jména či vlastnosti se odvíjí od fantazie čtenářů a od toho, co na obrázcích vypozorují. Čím déle knížkou listujete, tím více detailů a souvislostí objevíte.

Račte dál!

Kromě dění přímo v domě můžete s dětmi pozorovat i to, kdo se pohybuje v jeho okolí. Některé postavy jsou nápadně podobné známým postavám v klasických pohádkách (Červená Karkulka, vlk, tři prasátka, aj.). Můžete také pozorovat ptačí rodinku na nedalekém stromě či sovu, která bydlí na půdě domu.

Račte dál!

Při prohlížení můžete sledovat PŘÍBĚHY KONKRÉTNÍCH POSTAV. Například rodinu lišákovu. Malému lišáčkovi se totiž narodil bratříček. Na jednotlivých stránkách můžete sledovat celý děj od chystání se do porodnice po chvíli, kdy lišáček drží malého brášku v náručí.

Račte dál!

Velmi zajímavé je také všímat si LOGICKÝCH SOUVISLOSTÍ. Například, kdo dal malému králíčkovi před dveře dárek nebo ke komu jde pošťák.

Račte dál!

Knížka je určena dětem od 3 let. Při čtení a prohlížení děti rozvíjejí:

  • pozornost
  • soustředěnost
  • fantazii
  • slovní zásobu
  • logické myšlení
  • empatii

Račte dál!

Pro nás rodiče může být čtení a prohlížení PÁTRACÍCH KNÍŽEK příležitostí, jak strávit čas s dítětem hodnotně a smysluplně. Díky povídání si příběhů se můžeme o sobě navzájem něco nového dozvědět. Pro děti může být knížka tohoto typu pomůckou, díky které snáze vyjádří své pocity. Může se totiž vžít do nějaké konkrétní postavy nebo se naopak od některé distancovat.

Račte dál!

Knížku RAČTE DÁL! můžeme stejně jako všechny PÁTRACÍ KNÍŽKY jedině doporučit. Její příběhy v sobě spojují dětem známé situace z každodenního života i fantazijní svět pohádek, který je jim také blízký. Věříme, že u společného čtení strávíte příjemné a obohacující chvíle.