Mapy mých pocitů

Dnes bych vám chtěla představit jedinečnou knihu s názvem MAPY MÝCH POCITŮ, která nedávno vyšla v nakladatelství Portál. Kniha zaujme velkým formátem a především obsahem. Malí i velcí čtenáři s hlavním hrdinou postupně projdou všechny oblasti lidských emocí. Pojďte se spolu s námi vydat na cestu, která má cíl na Ostrově lásky.

Mapy mých pocitů

Jedná se o obrazovou knihu, která u čtenářů rozvíjí emoční inteligenci. Knížka obsahuje celostránkové ilustrace a je beze slov. Jediné texty, které se v ní vyskytují, jsou názvy jednotlivých míst, kterými hlavní hrdina putuje.

Mapy mých pocitů

Mapy mých pocitů

Kniha je určena dětem od 4 do 14 let. Podle mého názoru ale rozhodně může obohatit i dospělé. Styl, jakým je knížka vytvořena, umožňuje čtenáři vytvořit si k obrazům vlastní příběhy. Autorka, italská ilustrátorka Bimba Landmann, v knize zmapovala snad všechny oblasti lidských emocí.

Mapy mých pocitů

Ilustrace jsou skutečně pojaté jako MAPY. Každou z emocí charakterizuje jedna mapa (jedna země). Vždycky jsou na ní názvy různých míst, které vyjadřují různé podoby dané emoce (pozitivní i negativní). Toto bylo pro mě osobně při prohlížení této knížky velmi cenné – vidět názorně, co všechno se pod tou danou emocí skrývá. Každou zemi bych přirovnala k „myšlenkové mapě“ dané emoce.

Mapy mých pocitů

Mapy mých pocitů

Jak jsem zmínila v úvodu, knížka má jednoho hlavního hrdinu, poutníka, který postupně prochází všemi zeměmi a nakonec dorazí na Ostrov lásky, kde najde cíl své cesty.

Mapy mých pocitů

Mapy mých pocitů

Malí čtenáři se mohou díky této knize učit orientovat se ve svých emocích a konkrétně je pojmenovávat. Dospívající děti a dospělí ji mohou využít k sebereflexi. V knize je velký prostor pro čtenářovo osobní pojetí příběhu, autorka si pohrává s barvami a všemožnými symboly. Kniha přímo vybízí k tomu, aby byla využita k různým aktivitám (výtvarným, sebepoznávacím, aj.). Některé z nich jsme popsali v tomto článku.

Mapy mých pocitů

Knihu MAPY MÝCH POCITŮ doporučujeme do rodinných knihovniček, ale skvělé využití najde i u pedagogů a vedoucích zájmových organizací, kteří ji mohou využít jako pomůcku pro přípravu aktivit.