Před pár měsíci vyšla v nakladatelství Mladá fronta kniha LABUTÍ DŮM. Autorkou je oblíbená spisovatelka Daniela Krolupperová, které se spolu s ilustrátorkou Evou Chupíkovou podařilo vytvořit opravdu jedinečný titul. Pojďte do něj nahlédnout.
Příběh knihy se odehrává v Praze v období Prvni republiky. Hlavními hrdiny jsou tři děti – Rézi, Madla a Pavel. Každé z nich má svůj životní sen. Cesta k uskutečnění jejich plánů však není vůbec jednoduchá.
Rézi žije s maminkou ve skromném bytě. Tatínek se nevrátil z války. Maminka je skvělá švadlena a Rézi po ní zdědila její pracovitost a pečlivost. Touží po tom stát se módní návrhářkou. Jenomže, jak to udělat, když nemají peníze ani na šicí stroj?
Madla naopak pochází z bohaté rodiny. Její přání stát se lékařkou však není oceňováno ze strany maminky, která má o životě své dcery jinou představu. Navíc v této době není zvykem, aby se jako žena věnovala medicíně.
Učeň Pavel, který v Praze žije u strýce zase touží stát se konstruktérem automobilů. Vidí v nich velkou budoucnost a věří, že se osobní automobily brzy stanou každodenní součástí života. Jenomže. Přesvědčí o svých schopnostech vedoucího automobilového závodu neupravený a v obnošených šatech?
Brzy se Rézi dostane k přivýdělku. Jejím úkolem je vytírat podlahu v Labutím domě. V tom domě, ve kterém se nachází vyhlášená kavárna. A hlavně: má tu módní salón věhlasná návrhářka paní Hlavínová.
Práce v Labutím domě Rézi poskytne možnost přiblížit se ke svému snu. Shodou okolností se dostane k zajímavým setkáním a příležitostem. Mimo jiné se zde seznámí s Pavlem.
Jak všechno dopadne a jestli se dětem podaří splnit si své sny vám neprozradím. Nechci vás připravit o překvapení. Já sama jsem až do konce očekávala jedno vyústění, které se ale v příběhu neobjevilo. 🙂
Labutí dům ve mně zanechal hlubokou stopu. Příběh i ilustrace mě naprosto vtáhly do děje a vůbec se mi od knížky nechtělo odcházet. Když jsem ji dočetla, přála jsem si, aby příběh pokračoval dál. Zase jsem si uvědomila, jak moc (až neuvěřitelně) se náš život za těch posledních 100 let změnil. Kniha je určena větším dětem, zhruba od 8 let. Četla jsem ji doma z většiny sama, ale občas se ke mně přidal Martínek. Překvapilo mě, že i jeho zaujala, protože se může zdát, že je určena spíš holčičkám (malým i těm větším). 🙂