Kdo tu bydlí?

KDO TU BYDLÍ? je velkoformátové obrázkové leporelo z doby našeho dětství. Poprvé vyšlo v roce 1988 a před pár dny ho znovu vydalo nakladatelství Albatros. Pamatujete si ho? Já se přiznám, že si ho z dětství nepamatuju, ale moc nás s dětmi baví. 😉

Kdo tu bydlí?

Knížka má formát leporela s pevnými stránkami. Celkem obsahuje 5 dvojstran velikosti větší A4. Hlavními hrdiny jsou obyvatelé jednoho domu: malíř pan Šulc a dvě rodiny. Příběh vypráví jedno z dětí. Chlapec, jehož jméno v knížce není uvedeno.

Kdo tu bydlí?

Vypravěč a jeho kamarád z přízemí domu, Kuba, se potkávají na různých místech (ve školce a ve škole, ve městě, na nádraží, na venkově u babičky). Krátký děj je popsán v rohu každé dvojstrany i na obálce.

Kdo tu bydlí?

Kamarádi a jejich rodiny společně zažívají různé situace. Ty najdete na obrázcích, kde můžete s dětmi hledat i další detaily a souvislosti.

Kdo tu bydlí?

Lehce odlišná je stránka „v nemocnici“, kam se dostane vypravěč poté, co si na schodech zlomí nohu.

Kdo tu bydlí?

Knížka končí obrázkem a textem na zadní straně obálky, kde večer všichni uléhají ke spánku a celý dům utichá.

Kdo tu bydlí?

Leporelo je pro mě příjemným návratem do dětství. Pro děti je zase zajímavé pozorovat, jak to dřív vypadalo na různých místech a jak se co změnilo. Stejně jako všechna obrázková leporela, i toto nabízí mnoho příležitostí k hledání v obrázcích a následným aktivitám.