Historie pro děti: Vznik ČSR

V dnešním příspěvku se opět s historičkou Veronikou Válkovou podiváme do dějin. Tentokrát půjde o události v naší zemi, jejichž 100. výročí budeme zanedlouho slavit.

Hlavní hrdinka knihy Vznik ČSR: Velezrada se trestá, Bára Holečková, se díky Kouzelnému atlasu ocitá v jednom českém městě v posledních měsících 1. světové války.

Poté, co vrátí nalezené potravinové lístky, ji jejich majitelka, paní Vodenková, ubytuje u nich doma a Bára s rodinou Vodenkových a dalšími několika lidmi prožívá události podzimu 1918.

Většinu času Bára tráví běžnými každodenními povinnostmi, typickými pro život na malém městě na konci 1. světové války. Čtenáři si díky detailnímu a věrohodnému popisu všedního života hlavních hrdinů mohou uvědomit, jak moc se doba za posledních 100 let změnila.

Vznik ČSR

Pobyt v minulosti tentokrát Báře chvílemi připadá nudný, ale když nastane konec října 1918, události mají rychlý spád. Báře se situace zkomplikuje tím, že se kvůli jedné nahlas vyřčené myšlence dostává do vězení a hrozí jí dokonce trest smrti. Naštěstí zavčas přichází vznik republiky a zločin velezrady, kterého se Bára dopustila, už je v této chvíli bezpředmětný.

Když se brzy na to Bára musí rozloučit se svými hostiteli, zjišťuje, že se jí nakonec zpět z minulosti vůbec nechce. S paní Vodenkovou a jejími příbuznými navázala velmi blízké vztahy a loučení proto není vůbec jednoduché.

Když si po návratu z minulosti ve svém pokoji prochází vzkazy, které jí do deníku jeji přátelé z minulosti napsali, zjišťuje překvapující fakt…

Ukazku z knihy si můžete přečíst zde.

Pokud vás zajímá, co Bára zjistila a chcete se seznámit se životem našich předků před sto lety a spolu s nimi prožívat všední i výjimečné dny, tak se určitě začněte do knihy Veroniky Válkové, VZNIK ČSR. Podle mě je to kniha, která by se ihned mohla stát předlohou pro scénář filmu. 🙂

Zde si můžete stáhnout autorčiny pracovní listy ke knize. 🙂