Historie pro děti: Svatý Václav

Také se vám někdy stalo, že jste dočetli nějakou knihu s lítostí, že příběh skončil a vy se s hlavními hrdiny musíte rozloučit? Tak přesně takový pocit jsem měla, když jsem dočetla knihu, kterou vám dnes chci představit.

Jedná se o publikaci SVATÝ VÁCLAV od české historičky Veroniky Válkové, kterou vydalo nakladatelství Grada. Autorka píše poutavé, dobrodružné a informacemi nabité knihy pro dětské čtenáře od 9 let.

Hlavní hrdinkou jejích knih je školačka Bára, které atlas na půdě jejich domu umožňuje cestovat v čase. Atlas Báru přenese do konkrétní doby v dějinách a spolu s reálnými postavami té doby prožívá určité historické události. Vše o Kouzelném atlasu putování časem se dozvíte zde.

Svatý Václav

V knize SVATÝ VÁCLAV se Bára ocitá v Čechách v 10. století a záhy se setkává s panovníkem Václavem a jeho nejbližšími. Stane se tlumočnicí Václavovy manželky, a tak se stává přímým účastníkem událostí předcházející Václavově smrti, svědkem jeho vraždy i osobou, která se podílí na záchraně Václavovy těhotné manželky, která se po jeho smrti stává zajatkyní Boleslavových mužů a kterou by patrně čekala také smrt. Kniha obsahuje několik překvapujících faktů, o kterých většina učitelů dějepisu mlčí. Například to, že byl Václav ženatý, že měl nemanželského syna a především, že to s označením Boleslava jako „bratrovraha“ není tak jednoduché a jednoznačné.

Celý příběh je velmi poutavý a zároveň nabitý informacemi, které se děti v dějepisu patrně nedozví, přestože je jejich pravdivost doložena historickými prameny. Kde konkrétně si všechny „doplňující“ informace můžete ověřit, je popsáno v závěru knihy.

Knihu moc doporučujeme dětem i dospělým. Všem čtenářům pomůže doplnit si informace o velmi důležitých událostech českých dějin a představí postavu sv. Václava mnohem komplexněji a reálněji, než jak ji známe z hodin dějepisu.

Tolik naše doporučení (nejen) před blížícím se svátkem sv. Václava. Přejeme příjemné čtení. 🙂