Hello Ruby: Velká cesta do nitra počítače

V dnešní recenzi bych vám ráda představila knihu finské programátorky Lindy Liukas, které se podařilo jedinečným způsobem malé děti seznámit s tím, jak vlastně fungují počítače, které nás v každodenním životě obklopují. Kniha ze vzdělávacího konceptu Hello Ruby nese podtitul Vekks cesta do nitra počítače. Tato série vychází v nakladatelství Dynastie.

Hello Ruby

Knížka se skládá ze dvou celků. V první části se čtenáři od 5 let seznámí se zvídavou holčičkou Ruby. Ta se zrovna nudí, a tak se rozhodne, že si půjde zahrát hru na počítači, kterou jí tatínek slíbil. Tatínek zrovna není doma a Ruby už se nechce čekat, tak si jde za počítač sednout sama.

Hello Ruby

Když však přístroj zapne a zadá svoje heslo, nic se nestane. Počítač nereaguje. Počítačová myš Ruby prozradí, že se ztratil kurzor a pozve ji na výpravu dovnitř počítače, kde společně kurzor hledají.

Hello Ruby

Ruby s myškou prochází útrobami počítače a setkávají se s jednotlivými součástkami, které se jim představuji. Ruby poznává bity, procesory, paměti, pevný disk i operační systém. Nakonec objeví i ztracený kurzor, který spí v posteli. Když ho vzbudí, počítač začne zase fungovat tak, jak má.

V příbêhu se děti hravým a srozumitelným způsobem seznámí s fungováním počítače. Přiznám se, že informace byly obohacující i pro mě „netechnický“ typ.

V knížce nechybí vysvětlivky a doplňující informace pro rodiče.

Hello Ruby

Druhá část knihy je praktická. Obsahuje úkoly a náměty na tvoření, díky kterým si děti upevní vše, co se v knížce dozvěděly. U nás doma nejvíce zabodovala výroba vlastního počítače. Zavítali jsme i na web Hello Ruby, kde najdete šablonu ke stažení a další nápady i materiály. Na naše tvoření se můžete podívat tady.

Hello Ruby

Z knížky jsme naprosto nadšení. Autorce se podařilo nelehké téma zpracovat úžasně srozumitelným způsobem. Určitě budeme potřebovat i další díly z této série.

Hello Ruby: tvoření

Přiznám se, že nebýt Hello Ruby, vůbec by mě nenapadlo probírat s Martínkem témata digitální gramotnosti. Respektive, ne v tomto věku (má 5 roků). Když se ale nad tím člověk zamyslí, technika nás obklopuje a je to důležitá součást našeho každodenního života. Děti s ní vyrůstají odmalička a určitě je bude provázet i v dalším životě. Je tedy důležité mluvit s nimi na toto téma a učit je budovat si k moderním zařízením zdravý vztah už odmalička.

Hello Ruby: tvoření

Vzdělávací koncept Hello Ruby může být skvělou pomůckou pro rodiče i pedagogy, aby toto téma dokázali dětem předat. Za nás rozhodně doporučujeme.