Edo! Ty neposedo!

Dětských knih máme doma hodně. Když k nám ale zhruba před týdnem dorazilo nové obrázkové leporelo Edo! Ty neposedo! ilustrátorky Venduly Hegerové, žádná jiná kniha u nás nemá šanci. Eda je zkrátka bezkonkurenční. Pořád dokola si procházíme a popisujeme oblíbené scény a nacházíme nové a nové detaily a souvislosti. Eda s námi i cestuje a syn ho nedá z ruky. 🙂 I já jsem měla problém vybrat, které stránky do recenze nafotím, nejraději bych ho totiž nafotila úplně celé. Ale ani to by se nevyrovnalo tištěné verzi. Tisk se totiž hodně povedl a my toto obrázkové leporelo zaměřené na ETIKETU pro nejmenší děti můžeme jen a jen doporučit.

Edo! Ty neposedo!

Hlavním hrdinou knihy je sloník Eda, který se projevuje jako pěkný rošťák. 🙂 V knize se setkáte i s jeho rodinou a také kamarády. Hlavní hrdinové jsou pojmenování na zadní obálce leporela. Pokud ale budete brát knížku do rukou tak často jako my, brzy si jména zapamatujete a tuto nápovědu už nebudete potřebovat. 🙂

Edo! Ty neposedo!

Na každé dvoustraně knihy se s hlavními hrdiny setkáte v určitém prostředí. U nás je momentálně nejoblíbenější nemocnice a pan zubař Bobr.

Edo! Ty neposedo!

Obrázky jsou doplněny krátkými dialogy v bublinách a na každé straně najdete i krátkou básničku k tématu. 🙂

Edo! Ty neposedo!

Děti se v knize setkají s mnoha situacemi ze života a s jejich řešením. Z chování jednotlivých postav děti poznají, jestli je takové chování v dané situaci vhodné, nebo ne.

Edo! Ty neposedo!

Kniha podněcuje děti a jejich rodiče (učitele) k mnoha diskuzím. Děti si nenápadně díky jednotlivým scénám osvojují pravidla etikety a slušného chování. Oceňujeme, že je do jednotlivých scén zapojena celá rodina. Jednak se u knihy pobaví i rodiče, jednak i děti mohou vidět danou situaci i z pohledu dospělých. 🙂

Edo! Ty neposedo!

Negativní postavou knihy je vlk Šedivák, jehož chování dává podněty k rozhovorům o nevhodném jednání a jeho důsledcích.

Edo! Ty neposedo!

V knize nechybí ani pravidla chování v přírodě. V závěru se totiž s hlavními hrdiny vydáte na výlet.

Edo! Ty neposedo!

Leporelo vyšlo původně u Mladé fronty (dotisk v Portálu) a mohli jste se s ním seznámit v časopisu Puntík. Některé postavy knihy už budou dětem známé právě z Puntíku.

Edo! Ty neposedo!

Leporelo Edo! Ty neposedo! rozšiřuje u dětí slovní zásobu, seznamuje je s mnoha novými situacemi nebo jim pomáhá řešit ty, které jsou jim z každodenního života známé, ukazuje na pravidla slušného chování i na důsledky toho nevhodného.

Edo! Ty neposedo!

Ať už se s Edou a jeho kamarády vydáte na nákup, na plovárnu, do školky, do restaurace, do divadla či do lesa, vždycky vás něco nového osloví. Leporelo moc doporučujeme do každé rodinné či školkové knihovničky. 🙂

PRACOVNÍ LISTY k leporelu si můžete stáhnout zde.

A jako bonus přidáváme odkaz na článek autorky, Venduly Hegerové, o tom, jak Eda vznikal. 🙂