Již delší dobu mám v hlavě článek, ve kterém bych se chtěla ohlédnout za leporely Edo! Ty Neposedo! a Pepo! Ty Popleto!. Obě jsou od Vendulky Hegerové a vyšla v nakladatelství Portál. Ráda bych vybrala některé detaily z obou knih a nabídla na ně zase trochu jiný pohled.
Leporelo Edo! Ty Neposedo! bude letos slavit tři roky od prvního vydání (původně vyšlo u Mladé fronty). Na jeho vydání si pamatuji velmi dobře. Mám s touto knihou spojené některé životní události a také počátky naší spolupráce s Vendulkou. Když leporelo vyšlo, Martínek měl 2,5 roku a několik měsíců to byla jeho nejoblíbenější knížka vůbec. O něco později jsme k ní s Vendulkou vytvořily pracovní listy. K dispozici jsou tady.
Leporelo Pepo! Ty Popleto!, které na Edu volně navazuje, je novinka z konce loňského roku. Má stejný formát a je minimálně stejně povedené a oblíbené jako Eda. I k Pepovi vznikly pracovní listy. K dispozici jsou v Obchůdku Vendula.
V následujících odstavcích bych chtěla zvýraznit některé oblasti a detaily z obou knih a upozornit vás na různé myšlenkové linie. Tyto postřehy budou patrně přínosné hlavně pro ty z vás, kteří máte jedno z leporel nebo tyto knihy neznáte.
Básničky
V prvním dílu Edo! Ty Neposedo! najdete v rozích dvojstran krátké verše, které se týkají hlavních témat daných stran. U nás doma se tyto krátké básničky vryly do paměti a často se citují. Před časem jsem je namluvila do Kouzelných samolepek a děti si je s oblibou přehrávají pomocí Albi tužky. Návod najdete tady. Přiznám se, že velmi lituji, že Eda a Pepa nevznikly i jako „mluvící“ knihy v edici Kouzelné čtení. Jsem přesvědčená o tom, že by to byly bestsellery.
V druhém dílu Pepo! Ty Popleto! už básničky nejsou. Zůstaly ale dialogy v bublinách.
Postavy
V obou knihách se čtenáři setkají se stejnými postavami. Setkáme se zde s rodinami hlavních hrdinů, jejich sousedy i dalšími obyvateli města. Postavy mají různorodé profese (například stěhovák Rambo, automechanik Jarda, pan doktor Lev a další). Nechybí záporný hrdina – vlk Šedivák.
V Pepovi přibylo několik nových postav. Nejvýraznější je asi koza Agáta. Marnivá modelka. K Šedivákovi přibyl další lump – tchoř Pšoukal. A jako třetí novou postavu zmíním policistu Gustava.
Charakterisriky postav
Všímavým čtenářům neunikne, že každá postava má i svou určitou povahu. Vendulce se pomocí obrázků a dialogů skvěle podařilo vystihnout rozmanité povahy, ale také „sociální postavení“ jednotlivých hrdinů.
U některých zvířátek je patrný i vliv rodinného prostředí na jejich vystupování.
Povaha a postavení některých zvířátek vychází také z toho, jak jsou jednotlivá zvířata obecně vnímána a jaké mají ve skutečnosti vlastnosti.
Například straka coby známá milovnice všeho třpytivého prodává šperky. Nebo malá ovečka se často stává terčem posměchu až šikany ze strany silnějších.
Kontinuita děje
U některých postav můžeme v Pepovi Popletovi pozorovat návaznost.na to, co prožívali v prvním díle.
Například lišák prohloubil svůj vztah s fenkou. Zatímco v Edovi je můžeme pozorovat na začátku vztahu, v Pepovi vidíme žádost o ruku a u vánočního stromečku fenka lišákovi sděluje novinku, že čekají miminko.
Maminka Panda, která vychovává děti sama si zase najde nového partnera.
Rodina Medvědů se přestěhuje do většího bytu a vidíme, že i malý medvídek povyrostl.
Prostředí
Děj Edy Neposedy se odehrává v různých prostředích. Každá strana je věnována konkrétnímu místu. Postavy můžeme pozorovat doma, ve školce, v obchodě, divadle či v přírodě.
Pepa Popleta je časově zařazen do zimního období a tomu také odpovídá děj. S hrdiny se setkáme v předvánočním období, při slavení Vánoc a Silvestra. Knížka ale zdaleka není jen vánoční, ale celkově zimní. Děj se odehrává v různých částech města a na horách.
Etiketa
V jednotlivých situacích najdeme mnoho témat, která můžeme s dětmi následně probrat.
Velkým tématem obou knih je ETIKETA – pravidla slušného chování. V tom je další velký přínos těchto knih. Na drobných příhodách jednotlivých zvířátek můžeme s dětmi vidět různé reakce a chování. Některé vhodné, jiné méně. V případě záporných hrdinů Šediváka a Pšoukala až na hranici zákona.
Zvířatka prožívají každodenní situace, které všichni známe z běžného života. Pro děti jsou tedy situace z knihy důvěrně známé a snadno předeveditelné do praxe.
Tradice
V Pepovi jsou obsaženy i tradice a zvyky předvánočního a vánočního období, což je další oblíbené téma k diskuzi s dětmi.
Společenská témata
V Pepovi můžeme dále vidět zpracovaná důležitá společenská témata. Prvním je BEZDOMOVECTVÍ. Pejsek Gustav, který se stal policistou totiž původně byl pejskem bez domova, který žil na ulici.
Druhým zajímavých společenských tématem jsou VOLBY. V městečku se totiž volí nový starosta. S dětmi tedy můžeme pozorovat předvolební kampaň a další situace s tímto spojené.
Pro děti i dospělé
Poslední co bych k leporelům chtěla zmínit je to, že knížky opravdu baví děti i dospělé. Kolikrát jsem se přistihla, jak se při prohlížení obrázků bavím vtipnými detaily a poznámkami v bublinách. Občas se v nich totiž objeví lehká nadsázka nebo poznámka „ze života“. Ať už z kategorie „život s dětmi“, tak třeba právě z oblasti společenského života.
Závěr
Eda Neposeda i Pepa Popleta mají u nás doma dvě důležité místo. Jak jsem psala výše, těch témat a situací je v nich spousta. S dětmi si kolikrát některé z nich vybavíme i v běžném životě. Svého času nám Eda pomohl například při ošetření u zubaře. Děti i dospělí se u prohlížení baví a přitom společně přemýšlejí nad méně či více závažnými tématy každodenního života. Knihy pomáhají otevírat diskuze a jsou skvělé jak na doma, tak do školek či jiných organizací, kde se pracuje s dětmi.