Dětské knihy o smrti

V tomto „dušičkovém čase“ chceme dát dva tipy na dětské knihy o smrti, které mohou dětem pomoci zpracovat toto téma.

Dětské knihy o smrti

První knihou je DĚVČÁTKO S KOSOU, která vyšla v nakladatelství Portál. Kniha představuje smrt jako přirozenou součást života a je vhodná i k obecným diskuzím o smrti, aniž by se dítě se smrtí ve svém okolí bezprostředně setkalo.

Děvčátko s kosou

Hlavní hrdinkou knihy DĚVČÁTKO S KOSOU je dcerka pana Smrtky, která chce zjistit odpověď na otázku, co je to vlastně SMRT.
Její otec ji proto pošle do světa, aby poznala život, jehož je smrt přirozenou součástí.

Děvčátko s kosou

Příběh malého děvčátka s velkou tátovou kosou, které chodí po světě a pomáhá těm, s nimiž se setká, vede čtenáře k přemýšlení o smrti a o významu jednotlivých scén knihy, které jsou znázorněny i působivými kolážemi. Kniha může oslovit děti i dospělé. Každý v ní může najít odpovědi na své otázky o smrti úměrně věku i životním zkušenostem.

Děvčátko s kosou

Druhým dnešním tipem je publikace s názvem KAMZÍKŮV VELKÝ SKOK. Také od Portálu. Můžete ji využít jak pro obecné diskuze s dětmi, ale zvlášť ji doporučujeme pro situace, kdy se dítě se smrtí přímo setká.

Kamzíkův velký skok

V krátkém, ale o to hlubším příběhu se čtenáři setkají s dvěma brášky, kamzíky, z nichž ten starší nešťastnou náhodou zahyne. Text popisuje způsob, jakým se mladší kamzík za pomocí maminky vyrovnává se smrtí bratříčka a co mu pomůže udělat onen „velký skok“ k přijetí této situace do svého života.

Kamzíkův velký skok

Knihu doplňují působivé ilustrace, které pomáhají čtenářům pochopit skrytý význam slov. Příběh bude pochopitelný i pro nejmenší děti, ale přínosný i pro ty velké.

Kamzíkův velký skok

Tolik dnešní knihy k náročnému tématu. Pro otevření tématu smrti s dětmi doporučujeme i náš pracovní list, který je ke stažení zde.

Hezký den. 🙂