Čtení před spaním

Večerní čtení v posteli těsně před usnutím je hezkým rituálem v mnoha rodinách. I u nás se takto tráví dlouhé večery. Syn je (patrně po mně) noční tvor, takže na svůj věk usíná hodně pozdě, tudíž máme spoustu času zabývat se večer čtením a prohlížením knížek. Knihomoli jsme také oba, takže čtení v posteli je u nás na denním pořádku. 😉

Dnes bych vám tedy ráda dala tipy na knihy, které mají společnou vlastnost: jsou určené ke čtení před usnutím.

Začneme u nejmenších čtenářů. Těm bych doporučila knihu DŘÍV NEŽ PŮJDEM SPÁT. Na každé dvoustraně se setkáte s jednou zvířecí rodinkou, která právě usíná. Nádherné ilustrace na kvalitním křídovém papíře doplňují krátké básničky o spánku daného zvířete. Za mě moc hezká knížka, jejíž ukázku si můžete prohlédnout zde.

Dřív než půjdem spát

Další knihou o spánku zvířat je publikace s názvem JAK ZVÍŘATA SPÍ. Jedná se o knihu velikosti A4, která také vyniká pěknými ilustracemi spících zvířat a obsahuje krátké texty s fakty o spánku zvířat na obrázku. Texty jsou určeny dětem předškolního a mladšího školního věku, ale ilustrace zaujmou i děti mladší. Takže knihu využijete pro různě staré děti. Ukázka je k dispozici zde.

Jak zvířata spí

Dalším tipem je kniha s názvem MĚSTO SPÍ. Je to zároveň i název básně Zdeňka Svěráka, který ji kdysi napsal pro svého syna a nakladatelství Grada ji předvedlo do knižní podoby. Pomáhá dětem, aby si uvědomily, že zatímco většina lidí v noci spí, existují lidé, kteří v noci pracují. Díky nim máme ráno v obchodě čerstvé pečivo nebo se zavčas dostane lidem lékařské péče. Zkrátka taková krátká, milá a poučná knížka před spaním.

Město spí

Čtvrtá knížka před spaním je určena všem sportovcům a sportovním fanouškům. Jmenuje se příznačně: NEDÁŠ, DOSTANEŠ! Malí čtenáři v ní najdou vtipné a originální pohádky ze sportovního prostředí, které zároveň srozumitelně objasňují pojmy typické pro dané sportovní odvětví. Myslím, že se na tuto knihu dají nalákat i malí sportovci, kteří jinak knihám moc nefandí. Více o knize najdete zde.

Nedáš, dostaneš!

Posledním knižním tipem tohoto příspěvku je kniha pro rodiče i děti s názvem POHÁDKOPSANÍ PRO KLIDNÉ SPANÍ, která vznikla v rámci projektu Prosím, spinkej. Její autorka, která se dlouhodobě zabývá spánkem malých dětí v ní sepsala několik pohádek, které rodičům i dětem pomáhají překonávat problémy s usínáním a spánkem a hledat příčiny těchto problémů. Pohádky jsou rozdělené podle věkových kategorií od nejmenších dětí až po předškoláky. Kniha kromě pohádek obsahuje i autorčiny postřehy z praxe, informace pro rodiče i návod, jak vytvořit „spánkovou pohádku“ dítěti „na míru“. Také doporučujeme vaší pozornosti.

Pohádkopsaní pro klidné spaní

Dnes jsme vám představili 5 knih, které si přímo říkají o čtení pred spaním. Věříme, že vás některá oslovila a strávíte u ní pěkné chvíle s vašimi dětmi. 🙂