Čtenářský systém nakladatelství Fragment

Dnes bych vám chtěla blíže představit čtenářský systém nakladatelství Fragment. Tento systém se skládá ze čtyř částí. Každá z nich se zaměřuje na čtenáře určitého věku, respektive úrovně čtenářských dovedností. V článku vám systém představím podrobněji i s tipy na konkrétní tituly.

Čtenářský systém nakladatelství Fragment

A) ČTEME S OBRÁZKY

První část Čtenářského systému se jmenuje Čteme s obrázky. Jedná se o příběhy, ve kterých jsou některá slova nahrazena obrázky. Knihy z této kategorie jsou určeny předškolním dětem které neumějí číst a dětem, které se učí číst genetickou metodou.

Veselé bajky

Texty jsou psané velkými písmeny. Slova na konci řádku nejsou dělená. Děti mohou díky obrázkům sledovat text a učit se abecedu. Ukázky jsou z knihy Veselé bajky. Všechny knihy z této kategorie najdete tady.

Veselé bajky

B) ČTEME SPOLU

Knížky z druhé úrovně systému jsou určeny začínajícím čtenářům a jejích rodičům. Příběhy jsou rozděleny na části pro rodiče (drobnějším písmem) a části pro děti (větším písmem).

Pohádky ze sluneční zahrádky

Společné čtení dětí a rodičů má pozitivní vliv na rozvoj čtenářských dovedností. Rodiče jsou dětem příkladem a zároveň mohou malým čtenářům pomoci s porozuměním smyslu textu. Jako příklad publikace z této kategorie uvádím Pohádky ze sluneční zahrádky. Všechny knihy této edice najdete tady.

Pohádky ze sluneční zahrádky

C) ČTEME SAMI

Třetí stupeň čtenářského systému je určen začínajícím čtenářům, kteří už jsou schopni číst sami. Knihy z této kategorie jsou rozděleny na dvě části. Jedna polovina je psána klasicky malými písmeny. Druhá polovina knih je zaměřena na čtenáře, kteří se učí číst genetickou metodou. Příběhy jsou tedy psány velkými písmeny.

Pohádky z Kouzelného palouku

Knížky z této edice zahrnují kratší příběhy, které jsou pro děti srozumitelné a lehce pochopitelné. Ukázky jsou z knihy Pohádky z Kouzelného palouku. Další knížky z této kategorie najdete tady. Knížky ve variantě pro genetickou metodu jsou tady.

Pohádky z Kouzelného palouku

D) ČTEME S RADOSTÍ

Poslední kategorii čtenářského systému tvoří knížky pro pokročilejší čtenáře. Jsou to už delší příběhy psané klasickým písmem. Délka kapitol je ale stále přizpůsobena čtenářským dovednostem a texty doplňují ilustrace.

Prázdniny v Palmárii

Knížky z této série pomáhají dětem k úplnému zvládnutí čtenářských dovedností a vstoupit do světa dětské literatury. Děti si budují pozitivní vztah ke čtení a knížkám. Příkladem je kniha Prázdniny v Palmárii. Celou edici najdete tady.

Prázdniny v Palmárii

Shrnutí

Čtenářský systém nakladatelství Fragment pomáhá rodičům zorientovat se v široké nabídce dětské literatury a vybrat dětem knížky, které je budou bavit i rozvíjet. Jednotlivé kategorie nesou barevné označení přímo na knížkách. Zezadu knih je také charakteristika dané úrovně. Děti si postupně osvojují a prohlubují čtenářské dovednosti a budují si pozitivní vztah ke čtení a knihám. Tituly jednotlivých edicí jsou čtivé a děti opravdu baví, což mám vyzkoušeno na vlastních dětech. 🙂