Černý kocour, bílá kočka

Jednou z nedávných knižních novinek z nakladatelství Portál je knížka s názvem ČERNÝ KOCOUR, BÍLÁ KOČKA. Jedná se o knížku pro nejmenší čtenáře s kontrastními ilustracemi a krátkými texty. Pojďte do ní s námi nahlédnout.

Černý kocour, bílá kočka

Příběh

Velký černý kocour vychází každé ráno na procházku. Bílá kočka zase vychází večer na své noční toulky.

Černý kocour, bílá kočka

Černý kocour, bílá kočka

Zatímco si černý kocour rád povídá s kosem, bílá kočka zase v noci rozmlouvá se sovou. Jednoho dne černý kocour zatouží objevit, co se děje v noci a bílá kočka zase to, co se děje ve dne.

Černý kocour, bílá kočka

A tak se černý kocour a bílá kočka poprvé setkají. Jeden se druhému zalíbí a stanou se z nich nerozluční přátelé.

Černý kocour, bílá kočka

Příběh končí tím, že se černému kocourovi a bílé kočce narodí šest koťátek. Velkým překvapením je to, že nejsou černá, ani bílá, ani černobílá, ale oranžová. 🙂

Černý kocour, bílá kočka

Aktivity

U knížky s jednoduchými texty a kontrastními ilustracemi můžete s dětmi procvičovat různé dovednosti. Přinášíme několik tipů.

SLOVNÍ ZÁSOBA A ZRAKOVÉ VNÍMÁNÍ

Malé děti ukazují různá místa na obrázcích. Můžete se zaměřit na detaily a všímat si různých drobností, které na první pohled nezachytíte (zobák kosa, jazyk hádá, aj.).

PROTIKLADY

S dětmi můžete hledat protiklady (co je černé a co bílé, co je malé a co velké, kde je den a kde nic, apod.).

OBTAHOVÁNÍ

Kontrastní obrázky jsou krásně vidět i přes papír, můžete je tedy s dětmi překreslovat na papír nebo na látku. My jsme si takto vyrobili TÉMATICKÉ TRIČKO. Více se o něm dočtete tady.

Tričko ke knížce

BARVY

Černobílé ilustrace si přímo říkají o nějaké pokusy s barvami. Můžete přes ně pokládat barevné fólie (či euro složky) a sledovat jejich proměny.

PROSVĚCOVÁNÍ

Velmi zajímavou a u dětí oblíbenou aktivitou je také prosvěcování obrázků baterkou. Můžete prosvěcovat přímo obrázky z knížky nebo si je přes papír obkreslit a některé části prostříhat a zahrát si před spaním STÍNOVÉ DIVADLO.

Černý kocour, bílá kočka

Knížka Černý kocour, bílá kočka je u nás doma oblíbená. Jediné, s čím se Martínek nemůže smířit, je ta oranžová barva koťátek, která mu nedává smysl. 😁 Ale i tak si ji často nosí k přečtení. A naše milovnice koček, Markétka, si ji samozřejmě oblíbila také. Je to jedna z knížek, u které se zastaví batole i starší dítě.