Mapy mých pocitů: AKTIVITY

V nakladatelství Portál nedávno vyšla jedinečná kniha s názvem MAPY MÝCH POCITŮ. Blíže si ji můžete prohlédnout v recenzi. Tato kniha přímo vybízí k následným aktivitám, a proto jsem připravila článek, ve kterém najdete inspiraci na některé z nich.

Mapy mých pocitů

EMOCE A SITUACE

Kniha může posloužit jako dobrá pomůcka pro zorientování se v emocích, které se váží k různým situacím v životě. S menšími dětmi můžeme PŘIŘAZOVAT jednotlivé EMOCE k vybraným SITUACÍM.

V první variantě hry vybereme různé životní situace, s nimiž mají děti konkrétní zkušenost (narození sourozence, výlet s rodiči, návštěva prarodičů, hra s kamarády, aj.) a hledáme v knize emoce, které v těchto situacích prožíváme.

Ve druhé variantě (pro starší děti) postupujeme opačně. Zvolíme konkrétní emoci a děti vyjmenovávají situace, které se jim k této emoci vybaví.

OSOBNÍ MAPA POCITÚ

Aktivitou, která se přímo nabízí, je nakreslení osobní „mapy pocitů“. Můžete výtvarně zachytit aktuální rozpoložení nebo pocity, týkající se nějaké dříve prožité události. Po aktivitě je možné vybídnout děti, aby svou mapu popsali ostatním.

Osobní mapa pocitů

HUDBA A EMOCE

Vybereme různé ukázky z klasické hudby a postupně je dětem pouštíme. Po každé ukázce diskutujeme o tom, kterou emoci by mohla představovat.

PROTIKLADY

V knížce hledáme emoce, které jsou vzájemně v protikladu. Můžeme se také zaměřit na to, jestli se v obou emocích dá i přesto najít něco, co mají společného.

Mapy mých pocitů

Mapy mých pocitů

POZITIVNÍ/NEGATIVNÍ

Mapy v knize pojmenovávají různé podoby daných emocí. Zajímavou aktivitou je hledání pozitivních a negativních „vlastností“ daných pocitů. Pro někoho možná bude překvapující, že i emoce, které jsou obecně považovány za negativní, mohou mít své pozitivní stránky (například hněv může vyburcovat k pozitivní změně, apod.)

KOMIKS

Každou mapu v knížce uvádí stránka s okénky, na které je vyobrazen hlavní hrdina, který světem emocí putuje. Zajímavou aktivitou je vytvořit k těmto obrázkům vlastní TEXTY. Vznikne tak zajímavý KOMIKS. Doplnit můžete i jména postav a další detaily, které vás napadnou.

Mapy mých pocitů

Tolik naše návrhy aktivit k jedinečné a zajímavé knize MAPY MÝCH POCITŮ. Knihu si můžete prohlédnout tady.