Kukátko

Dnes mám tip na jednoduchou pomůcku, která malým čtenářům pomůže ZAMĚŘIT SE NA DETAIL při prohlížení velkoformátových obrázkových knížek. Nazvala jsem ji KUKÁTKO. Pojďte mrknout.

Kukátko

Proč KUKÁTKO?

Při prohlížení velkoformátových obrázkových knížek může být někdy problém zaměřit se na konkrétní detaily. Jedna strana obsahuje mnoho situací a pokud chceme rozebrat jen konkrétní z nich, mohou ty ostatní být rušivé. Napadlo mě tedy vyrobit jednoduché KUKÁTKO, které ZVÝRAZNÍ VYBRANÝ DETAIL a zároveň SCHOVÁ TO, CO ZROVNA POZOROVAT NECHCEME.

Kukátko, ukázka z leporela JARO

Co to je?

Kukátko vyrobíte naprosto jednoduše tím, že do čtvrtky papíru nebo kartonu VYŘEŽETE OTVOR. My jsme vyřezali kolečko o průměru 5 cm a přišlo nám to tak akorát. Větší otvory na menším papíru fungovaly pro tento účel méně.

Kukátko, ukázka z leporela ROK V LESE

Jak to funguje?

Papír s otvorem jednoduše přiložíme na vybranou stránku v knize a soustředíme se jen na to, co jsme si „zaměřili“ v kukátku. Můžeme si tak všímat nových detailů, blíže je popisovat nebo třeba překreslovat. Výhodou je, že okolí vybraného detailu zakryje zbytek papíru a to pak nepůsobí rušivě.

Kukátko, ukázka z leporela POTOK A RYBNÍK

TIP: Vyrobte si kukátka různých velikostí a pozorujte, jak se „realita“ pod nimi zužuje nebo naopak rozšiřuje.

Starším dětem můžeme takto jednoduše a názorně vysvětlit, že někdy můžeme různé situace hodnotit různě v závislosti na tom, kolik o nich máme informací a že můžeme také vynášet unáhlené soudy, protože nemáme dostatek relevantních informací a vidíme jen část reality. Můžeme si takto ukázat, že některé věci můžou být ve skutečnosti jinak, než se nám na první pohled zdá. 🙂

Kukátko, ukázka z knihy Račte dál!

Tolik náš dnešní tip na pomůcku k prohlížení velkoformátových obrázkových knih. U nás mělo KUKÁTKO úspěch. Vyzkoušejte. 🙂