Aktivity s knihou

Přestože jsme doma všichni knihomoli, přes léto u nás čtení knížek trochu vytěsnily výlety a další aktivity převážně venku, což je asi logické. 🙂 Přes podzim a zimu budou kratší dny a venku už to nebude na nějaké větší řádění, tak věřím, že bude zase víc příležitostí věnovat se knížkám. 🙂

Aktivity s knihou

V tomto článku bych chtěla dát k dispozici několik nápadů, jak s dětskými knihami dál pracovat. 🙂 Kromě čtení a prohlížení se s nimi dá vymyslet i spousta pěkných aktivit, tak pojďte mrknout na inspiraci. 🙂

Tangram pro děti

PŘIŘAĎ BARVU

V první aktivitě jde o PŘIŘAZOVÁNÍ BAREV, takže využijete už pro malé děti.  Stačí nastříhat lístečky z barevných papírů a otevřít libovolnou knihu. Dítě pak přiřazuje lísteček k té části obrázku v knize, která má stejnou barvu.

Nezbedné tečky

Dají se hrát i různé obměny typu: Najdi 5 zelených předmětů na obrázku. Nebo: Která z daných barev na této straně chybí.

Edo! Ty neposedo!

PŘIŘAZOVÁNÍ ZVÍŘAT

K této hře potřebujete figurky zvířat a knihy o zvířatech. Aktivita je určena menším dětem. Jejich úkolem je přiřadit figurku daného zvířete k jeho obrázku v knize.

Dřív než půjdeme spát

DIVADLO

U nás je v poslední době velmi oblíbené i loutkové divadlo. Za pomocí doma vyrobených prstových loutek z filcu si hrajeme oblíbené pohádky. Nejvíce u nás aktuálně frčí Boudo, budko. 🙂

Prstové loutky z filcu

HRA NA POZORNOST

Dalším oblíbeným příběhem u nás je bajka O LIŠCE A ČÁPOVI. K této bajce je fajn využít opět figurky zvířat. Aktivita na pozornost spočívá v tom, že dítě drží figurky lišky a čápa a ve chvíli, kdy se v příběhu jedno ze zvířat zmíní, tak ho zvedne. K seznámení dětí s bajkami, pověstmi, základními biblickými příběhy i pohádkami můžu doporučit u nás oblíbenou knihu Obrázkové čtení.

Obrázkové čtení

PÁTRACÍ OTÁZKY

Tato aktivita se hodí ke knihám, v nichž převažují obrázky nad textem. Využít se dá i pro děti, které ještě neumí číst. Ideální jsou pro ni velkoformátová leporela. Knihu si nejprve projdeme sami a všímáme si detailů a souvislostí. Na papír si vypíšeme otázky pro děti, které pak hledají v obrázcích odpovědi. Jedna z vhodných knih pro tuto aktivitu je toto leporelo ROK V LESE.

Rok v lese

Pátrací otázky k němu najdete v našem PRACOVNÍM LISTU, který si můžete stáhnout zde.

NAJDI INFORMACE

Pro starší děti můžeme připravit KVÍZ. Vezmeme si oblíbenou knihu, vybereme několik informací z ní a sepíšeme seznam otázek. Úkolem dítěte je najít v knížce odpovědi na dané otázky (můžeme přidat i informaci o stránkách, na kterých dítě najde odpověď).

Velká kniha samolepek mořské havěti

Jeden takový kvíz si můžete stáhnout u nás v pracovních listech. Týká se knihy ROK V PŘÍRODĚ z Pikoly. Tady je k dispozici.

Rok v přírodě

TÉMA

Druhou variantou hry na hledání informací v knihách je TÉMA. Dětem zadáme nějaké konkrétní „téma“ nebo „klíčové slovo“ a dáme k dispozici více knížek, ve kterých k němu najdou informace. Jejich úkolem je vypsat si z dostupných knih co nejvíce informací k danému tématu nebo klíčovému slovu. Tuto aktivitu můžete využít i pro práci se skupinkou dětí.

Téma

DOPLŇOVÁNÍ SLOV

Další hra slouží k procvičení PAMĚTI. Hodí se využít ji u kratších příběhů. Příběh jednou nebo dvakrát přečteme celý. Následně ho pomalu čteme znovu s tím, že vynecháváme vybraná slova. Dítě má za úkol slova doplňovat.

Jak zvířátka bydlí

Druhou variantou je vybraný text z knihy opsat a opět v něm vynechat slova. Dítě na vynechaná místa slova dopíše nebo dokreslí. 🙂

CHARAKTERISTIKA POSTAV

Opět aktivita spíš pro starší děti. Vybereme postavy z oblíbené knihy a dítě má za úkol danou postavu charakterizovat. Jak vypadá, jaké má vlastnosti, atd.

Edo! Ty neposedo!

NAJDI DETAIL

Poslední aktivitu využijete k práci s obrázkovými knihami. My jsme využili oblíbená velkoformátová leporela R.S.Bernerové. Vybrali jsme detaily z knihy, ty nafotili a vytvořili z nich KARTY.

Karty na motivy knihy Podzim

Dítě pak v knize hledá tyto konkrétní detaily, které jsou na kartičkách. Více o KARTÁCH k velkoformátovým leporelům najdete zde.

Karty na motivy knihy Podzim

A připomínáme, že ke všem dílům leporel R.S.Bernerové najdete u nás na webu i pracovní listy. 🙂

Velkoformátová leporela R.S.Bernerové

Tolik naše dnešní inspirace, týkající se práce s knihou. Snad vám přijde vhod. 🙂