1001 her s knížkou: Aktivity

Dnes vám chci ukázat několik nápadů z publikace 1001 HER S KNÍŽKOU. Tato knížka z nakladatelství Portál přináší skvělé náměty, jak motivovat děti ke čtení a zájmu o knihy. Pojďte se podívat na pár z nich.

1001 her s knížkou

KNIŽNÍ BOXY

První nápad se týká USPOŘÁDÁNÍ KNÍŽEK. Autor doporučuje roztřídit knížky do tematických boxů a rozmístit je na různá místa. Knížky tak jsou víc „na očích“ a mohou čtenáře překvapit na nečekaném místě. Mně osobně se tato myšlenka moc líbí. Na fotografii je box s knihami od jednoho autora (Petra Horáčka). Aktivně s dětmi využíváme koš knížek před spaním, který máme přímo u postele.

Knižní boxy

OBČANSKÝ PRŮKAZ POSTAVY Z KNÍŽKY

Další nápad, který mi padl do oka, se týká KNIŽNÍCH POSTAV. Děti mohou vytvořit vybrané postavě „občanský průkaz“. Je to skvělá aktivita, při které musí čtenáři v knížce zjistit (nebo si domyslet) různé informace – příjmení, adresu, rodinný stav. Vybrala jsem si Zuzanu z velkoformátových leporel R.S.Bernerové a bylo moc zajímavé hledat v knize dané informace. Většina z nich tam nebyla zřejmá, takže jsme domysleli. Třeba příjmení má podle toho, že pořád na hlavě nosí čepice a klobouky.

Občanský průkaz postavy z knížky

ROZPŮLENÝ OBRÁZEK

Poslední hra, kterou vám chci ukázat je z oblasti TVOŘENÍ. Okopírujeme obrázek z dětem neznámé knížky a rozstřihneme ho napůl. Jednu polovinu nalepíme na čistý papír. Děti mají obrázek dokreslit dle vlastní fantazie. Následně v knize zkoumají, jak vypadá celý obrázek ve skutečnosti. Obrázek na ukázce je z knihy Otrapové, škodiči, naschválníci, prudiči.

Rozpůlený obrázek

Tolik naše dnešní Knihohrátky. Recenzi inspirativní knihy 1001 HER S KNÍŽKOU najdete tady.